Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: agata.stelmachow@mckis.jaw.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Zajęcia teatralne, przeznaczone są dla młodych ludzi pasjonujących się teatrem, pragnących zmierzyć się z profesjonalnym działaniem aktorskim, przygotować swoje ciało, wyobraźnię, głos do pracy scenicznej. W Grupie Teatralnej KOLEKTYW GAŁGANY uzdolnienia aktorskie rozwija młodzież gimnazjalna w przedziale wiekowym 14-16 lat. Podczas zajęć realizowane są artystyczne pomysły połączone z dobrą zabawą!

Zajęcia odbywają się w środy, w godz 17:00-19:00

Instruktor: Joanna “Skała” Skalińska

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5 i 6 lat. Podczas spotkań dzieci pobudzają i rozwijają zainteresowania teatrem, a także doskonalą aktywność twórczą. Na zajęciach przedszkolaki poznają podstawowe pojęcia związanymi z teatrem tj. scena, kurtyna, parawan czy światła. Pracują nad gestami, mimiką oraz intonacją. Zajęcia są przeprowadzane w formie zabawy i zachęcają dzieci do większej otwartości.

Zajęcia odbywają się w środy od godz. 16.15 – 17.15

Instruktor: Marta Chowaniec

Zajęcia ceramiczne, które w szczakowskim Domu Kultury prowadzone są od 2003 r., posiadają bardzo wartościowy wpływ na wychowanie dziecka. Pozwalają na znaczny rozwój manualny i intelektualny, a do tego uczą wzajemnego porozumiewania się i zachowań w grupie.

Proces twórczy ma charakter zabawy w postaci ugniatania, wałkowania, wyciskania, modelowania i wylepiania. Adepci sztuki ceramicznej podczas zajęć wykonują formy jedno lub wieloczęściowe. Powstają np. lampiony, misy, donice, które swym kształtem zachwycają oglądających. Uwieńczeniem działalności artystycznej młodych ceramików jest doroczny – cieszący się dużą popularnością – wernisaż i wystawa prac w Domu Kultury w Szczakowej. Obecnie działają grupy dla klas 1-3 i 4-8. Pracownia dysponuje profesjonalnym piecem do wypału gliny.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “CAPRI”,
 • poniedziałki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “SELENIT”,
 • wtorki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “ORION”,
 • wtorki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “ASTRA”,
 • środy, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “TOSCANA”,
 • środy, godz. 17:00 – 18:30 –  grupa “CARMEN”.

Instruktor: Bożena Kaszyca

MAŁA SZKÓŁKA CERAMIKI oraz PORANKI Z CERAMIKĄ
Praca z gliną jest dla dzieci świetną kreatywną zabawą, dzięki której odkrywają swoje możliwości i talenty, rozwijają fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. Zajęcia ceramiki uatrakcyjniają rozwój plastyczny i manualny, dlatego z chęcią współpracujemy z nauczycielami przedmiotów artystycznych, którzy mają ochotę wyjść poza schemat prowadzonych lekcji.

LITERATURA I SZTUKA
Nowa inicjatywa stworzona przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, filia w Szczakowej. Zajęcia skierowane są do grup szkolnych i przedszkolnych, które chciałyby za pomocą literatury urozmaicić proces tworzenia w glinie. Wielu artystów tworzy przy dźwiękach muzyki, gdyż uważają, że to pobudza ich wyobraźnię, zatem czemu nie pobudzić jej głośnym czytaniem książek. Nowa forma zajęć nie tylko wpływa na poznanie właściwości gliny, ale także zachęca do sięgnięcia po książkę, stymuluje wyobraźnię, pomaga nadrobić zaległości w literaturze, a także poszerza zasób słownictwa.

Instruktor: Bożena Kaszyca

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15:30 – 16:30 – grupa “Akademia Malucha”(dzieci 5-6 lat),
 • poniedziałki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “Guzik z pętelką”(dzieci od klasy 2),
 • wtorki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “Młodzi i zdolni  I”(dzieci z klas 1-4),
 • wtorki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “Kreatywna młodzież” (młodzież od 5 klasy wzwyż),
 • czwartki, godz. 16:00 – 17:30 – warsztaty grafiki komputerowej (młodzież i dorośli)
 • czwartki, godz. 17:45 – 19:15 – warsztaty rysunku i malarstwa dla osób dorosłych.

Instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia skierowane do młodzieży i osób dorosłych, posiadających własny laptop z programem CorelDraw. Są to warsztaty, w trakcie których uczestnicy nauczą się podstaw projektowania graficznego użytkowego (np. tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek itp.) i artystycznego.

Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 16.00 – 17.30.

Instruktor: Angelina Więckowska

STUDIO KREDKA – instruktor: Angelina Więckowska
KREATYWNIK – instruktor: Agata Woszczyna

Zajęcia plastyczne skierowane do grup ze szkół i przedszkoli. Celem warsztatów jest rozwijanie sprawności manualnych i poznawanie wielu technik plastycznych. Uczestnicy mają możliwość pobudzenia kreatywności i wyobraźni. Zajęcia wspierają naturalne mechanizmy twórczości artystycznej dziecka, a także wpływają na podniesienie jego samooceny i pomagają mu wyrazić własną indywidualność. 

Termin zajęć ustalany jest po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Instruktor: Angelina Więckowska

Warsztaty projektowania i przeróbek krawieckich, a także nauka rysunku żurnalowego. Warsztaty skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki.

Zajęcia odbywają się w środy:

 • godz. 16:00 – 17:00 – rysunek żurnalowy,
 • godz. 17:00 – 18:30 – zajęcia “Reaktywuj swoją szafę” – przeróbki odzieżowe.

Instruktor: Agata Woszczyna

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne w Domu Kultury, pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno- umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca, a także zaspokajanie potrzeb ruchu.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, w godz.:

 • 15:00 – 15:40 – rytmika dla grupy I (dzieci 4-5 lat),
 • 15:40 – 15:55 – zajęcia wokalne dla grupy I i II,
 • 15:45 – 16:30 – rytmika dla grupy II (dzieci 6-7 lat).

Instruktor: Paulina Kurkowska

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje międzynarodowe są takie, by upowszechnić występ mażoretek do różnego rodzaju prezentacji i różnej muzyki. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zawierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. podjęliśmy się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz kontynuujemy to wyzwanie. Jesteśmy na etapie dalszej rekrutacji i umundurowania naszej grupy. Trenerem zespołu jest wykwalifikowany instruktor tańca i fitness. Zapraszamy chętne dziewczęta powyżej 9 r.ż.

Zajęcia odbywają się w:

 • wtorki, godz. 16:00 – 17:30,
 • czwartki, godz. 16:00 – 17:30.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, w godz. 14:00 – 17:30,
 • wtorki, w godz. 14:45 – 17:40,
 • czwartki, w godz. 14:30 – 18:00.

Instruktor: Marta Rutkowska

Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas spotkań uczestnicy będą wyciągali wnioski na podstawie wiedzy i doświadczeń.

Zajęcia odbywają się w piątki, w godz. 16.30 – 17.30.

Instruktor: Anita Mika

Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 32 617 75 38 lub w Domu Kultury przy ul. Jagiellońskiej 3.

Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas spotkań uczestnicy będą korzystać z różnych form wyrazu: plastyki, muzyki oraz literatury.

Zajęcia odbywają się w piątki, w godz. 17.30 – 18.30.

Instruktor: Anita Mika

Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 32 617 75 38 lub w Domu Kultury przy ul. Jagiellońskiej 3.

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 17.00 – 19.00.

Dyrygent: Irena Skakuj
Akompaniament: Marta Rutkowska

Są to warsztaty rękodzieła, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonują kartki okolicznościowe (np. urodziny, ślub), używając ciekawych papierów, wykrojników, kwiatów, koralików. Zajęcia rozwijają kreatywność i usprawniają zdolności manualne, a ponadto są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich.

Terminy zajęć są ruchome i podawane w planach miesięcznych.

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się w pierwsze piątki miesiąca w godz. 17.00-18.30

Instruktor: Agata Woszczyna

Dom Kultury w Szczakowej już od jakiegoś czasu jest miejscem spotkań emerytowanych kolejarzy. Miejsce – Szczakowa – jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tutaj przebiegał główny szlak linii kolejowej warszawsko – wiedeńskiej. Spotkania odbywają się regularnie, a jego członkowie organizują i współorganizują imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz Domu Kultury, jak na przykład Święto Kolejarza, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora.

Spotkania odbywają się w środy, o godz. 11.00.

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Zajęcia odbywają się w:

 • wtorki, godz. 17.45 – 18.45,
 • czwartki, godz. 17.45 – 18.45.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w terminie ustalanym indywidualnie z prowadzącym.

Instruktor: Marta Rutkowska

STYCZEŃ 2020

9 stycznia, godz. 9.00-11.00
“Artystyczne śmieciowisko”- warsztaty z recyklingu dla zorganizowanej grupy młodzieży z SOSW

10 stycznia, godz. 10.00-11.00
“Laurka z okazji Dnia Babci” – zajęcia plastyczne dla zorganizowanej grupy przedszkolaków

8 stycznia, godz. 16.45-17.00
“Bajka o srebrnej gwiazdce” – teatrzyk w wykonaniu najmłodszej grupy teatralnej

11 stycznia, godz. 17.00-18.00
“Bijcie w kotły, w trąby grajcie” – koncert kolęd i pastorałek. Wystąpią zespoły śpiewacze: “Szczakowianki”, “Dobrzanki” i Chór “Sokół”

28 stycznia, godz. 16.00-19.00
“Karnawałowy Bal Seniorów” – impreza wewnętrzna dla uczestników sekcji DK

29 stycznia, godz. 10.00-11.30
“Karteluszka dla maluszka” – warsztaty scrapbookingu dla dorosłych (zapisy, płatne)

31 stycznia, godz. 11.00-12.30
“Ceramika w przeszłości” – zajęcia ceramiczno-terapeutyczne dla zorganizowanej grupy młodzieży z SOSW

13 stycznia, godz. 9.00-13.00
Galeria atrakcji: “Wesołe skrzaty” – warsztaty ceramiczne, “Filcowa maskotka”-warsztaty plastyczne / zajęcia bezpłatne

14 stycznia, godz. 8.45-13.15
“W krainie bombek” – wycieczka do Fabryki Ozdób Choinkowych w Bęble – warsztaty połączone ze zwiedzaniem fabryki / odpłatne

15 stycznia, godz. 9.00-13.00
Ze sztuką za pan brat / zajęcia bezpłatne
– “Dla babci i dziadka” – warsztaty ceramiczne
– “Pudełeczka, puzdereczka” – warsztaty plastyczne
– “Balonowe szaleństwo” – konkursy i zabawy ruchowe

16 stycznia, godz. 9.00-13.00
Kinomaniacy – wyjazd do Multikina / odpłatne

17 stycznia, godz. 9.00-13.00
Masa zabawy /zajęcia bezpłatne
– “Super slime” – warsztaty plastyczne
– “Bałwan z puchnącej masy” – zimowy krajobraz w słoiku

20 stycznia, godz. 9.00-13.00
Dzień doświadczeń i eksperymentów scenicznych / odpłatne
– Warsztaty detektywistyczne
– “Witajcie w naszej bajce” – warsztaty wokalne
– “Kolorowe szkliwa” – warsztaty twórcze

21 stycznia, godz. 9.00-13.00
Sztuka i zabawa / zajęcia bezpłatne
– “Love” – ceramiczne serca
– “Zabawa w teatr”, cz. I – warsztaty teatralne

22 stycznia, godz. 9.00-14.00
“Łysek z pokładu Idy” – spektakl w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM / płatne

23 stycznia, godz. 9.00-13.00
Kinomaniacy – wyjazd do Multikina / płatne

24 stycznia, godz. 9.00-13.00
Przebierańce i tańce / bezpłatne
– “Maska karnawałowa” – warsztaty plastyczne
– “Zabawa w teatr”, cz. II – warsztaty teatralne
– Bal karnawałowy

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań

Poniedziałki
Pracownia Ceramiki, godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Pracownia plastyki, godz. 15.30-16.30, godz. 17.00-18.30
Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, godz. 15.00-15.45, gr 1 Rytmika
Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, godz. 15.40-15.55, gr 2 Zajęcia muzyczne dla obu grup
Zajęcia rytmiczno-umuzykalniające, godz. 15.45-16.30, gr 2 Rytmika
Lekcje gry na fortepianie, godz. 14.00-17.00

Wtorek
Pracownia ceramiki, godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Pracownia plastyki, godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Lekcje gry na fortepianie, godz. 13.30-19.00
Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.00-17.30
Zajęcia fitness, godz. 17.45-18.45
Zajęcia teatralne (grupa “Orzeszki”), godz. 16.30-18.30
Trening nordic walking, grupa “Dobra Naprzód”, godz. 15.30-18.00

Środa
Klub kolejarza, godz. 11.00
Pracownia ceramiki, godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Próba zespołu “Szczakowianki”, godz. 16.00-18.00
Zabawy teatralne, godz. 16.15-17.15
Moda
– Projektowanie odzieży i nauka rysunku żurnalowego, godz. 16.00-17.00
– Reaktywuj swoją szafę (artystyczne przeróbki odzieżowe), godz. 17.00-18.30

Czwartek
Pracownia ceramiki, godz. 15.00-16.30, godz. 17.00-18.30
Pracowania plastyki, godz. 15.00-16.30
Pracownia komputerowa, godz. 17.00-18.30
Lekcje gry na fortepianie, godz. 14.00-18.30
Zajęcia taneczne mażoretki, godz. 16.00-17.30
Zajęcia teatralne, godz. 17.00-19.00
Zajęcia fitness, godz. 17.45-18.45
Chór “Sokół”, godz. 18.30 (próba chóru)

Piątki
Rozwijanie kreatywnego myślenia, godz. 16.30-17.30

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

 • kolaż-zdjęć

Nowości w Domu Kultury w Szczakowej

23/01/2020|Dom Kultury, MCKiS, W dzielnicach|

Dla dzieci Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie poszerza swoją ofertę o dwie propozycje dla dzieci w wieku szkolnym. W każdy piątek, w Domu Kultury w Szczakowej, będą odbywać się zajęcia rozwijające logiczne myślenie, [...]

 • koncert-kolęd
 • koncert-kolęd

Tradycja kolędowania w Szczakowej

13/01/2020|Dom Kultury, MCKiS, W dzielnicach|

Już po raz kolejny Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej wypełnił się publicznością za sprawą "Koncertu kolęd i pastorałek". W tym roku koncert odbył się w sobotę 11 stycznia. Przy dźwiękach muzyki zespołów śpiewaczych [...]

 • spektakl-teatralny

“Bajeczka o srebrnej gwiazdce”

13/01/2020|Dom Kultury, MCKiS, W dzielnicach|

Najmłodsze dzieci z grupy teatralnej w Szczakowej spotykają się popołudniami w środy, rozpoczynając swoje zajęcia od zajęć ruchowych, później są zajęcia teatralne. Owocem wspólnej pracy była kolejna etiuda, która 8 stycznia została odegrana przez jedenaścioro [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno