Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: agata.stelmachow@mckis.jaw.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Zajęcia prowadzone są w formie zabaw pobudzających wyobraźnię oraz świadomość ciała i użytego gestu. Dzieci mają szansę odkryć na nowo swoje naturalne zdolności twórczego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Podczas zajęć dużo improwizują, wykonują etiudy i scenki teatralne. Zakończeniem całorocznej pracy jest spektakl teatralny. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku szkolnym.

Zajęcia odbywają się we wtorki, w godz. 16.00 – 18.00.

Instruktor: Agata Sikora

Zajęcia teatralne, przeznaczone są dla młodych ludzi pasjonujących się teatrem, pragnących zmierzyć się z profesjonalnym działaniem aktorskim, przygotować swoje ciało, wyobraźnię, głos do pracy scenicznej. W Grupie Teatralnej KOLEKTYW GAŁGANY uzdolnienia aktorskie rozwija młodzież gimnazjalna w przedziale wiekowym 14-16 lat. Podczas zajęć realizowane są artystyczne pomysły połączone z dobrą zabawą!

Zajęcia odbywają się w środy, w godz 17:00-19:00

Instruktor: Joanna “Skała” Skalińska

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5 i 6 lat. Podczas spotkań dzieci pobudzają i rozwijają zainteresowania teatrem, a także doskonalą aktywność twórczą. Na zajęciach przedszkolaki poznają podstawowe pojęcia związanymi z teatrem tj. scena, kurtyna, parawan czy światła. Pracują nad gestami, mimiką oraz intonacją. Zajęcia są przeprowadzane w formie zabawy i zachęcają dzieci do większej otwartości.

Zajęcia odbywają się w środy, od godz. 16.15 do godz. 17.15

Instruktor: Marta Chowaniec

Zajęcia ceramiczne, które w szczakowskim Domu Kultury prowadzone są od 2003 r., posiadają bardzo wartościowy wpływ na wychowanie dziecka. Pozwalają na znaczny rozwój manualny i intelektualny, a do tego uczą wzajemnego porozumiewania się i zachowań w grupie.

Proces twórczy ma charakter zabawy w postaci ugniatania, wałkowania, wyciskania, modelowania i wylepiania. Adepci sztuki ceramicznej podczas zajęć wykonują formy jedno lub wieloczęściowe. Powstają np. lampiony, misy, donice, które swym kształtem zachwycają oglądających. Uwieńczeniem działalności artystycznej młodych ceramików jest doroczny – cieszący się dużą popularnością – wernisaż i wystawa prac w Domu Kultury w Szczakowej. Obecnie działają grupy dla klas 1-3 i 4-8. Pracownia dysponuje profesjonalnym piecem do wypału gliny.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “CAPRI”,
 • poniedziałki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “SELENIT”,
 • wtorki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “ORION”,
 • wtorki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “ASTRA”,
 • środy, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “TOSCANA”,
 • środy, godz. 17:00 – 18:30 –  grupa “CARMEN”.

Instruktor: Bożena Kaszyca

CYKL PIĄTKOWYCH SPOTKAŃ DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Z SOSW
Od roku 2006, z pracowni ceramicznej w Domu Kultury w Szczakowej, w ramach współpracy i comiesięcznych spotkań, korzystają wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Celem zajęć jest rozładowanie trudnych oraz wyzwalanie pozytywnych emocji umożliwiających optymalne wykorzystanie możliwości rozwojowych młodzieży. Warsztaty mają charakter terapeutyczny i relaksacyjny. Praca z gliną skupia i uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne, a także uczy koncentracji i cierpliwości. Spotkania mają ruchome terminy, najczęściej odbywają się w piątki.

MAŁA SZKÓŁKA CERAMIKI
Praca z gliną jest dla dzieci świetną kreatywną zabawą, dzięki której odkrywają swoje możliwości i talenty, rozwijają fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. Zajęcia ceramiki uatrakcyjniają rozwój plastyczny i manualny, dlatego z chęcią współpracujemy z nauczycielami przedmiotów artystycznych, którzy mają ochotę wyjść poza schemat prowadzonych lekcji.

LITERATURA I SZTUKA
Nowa inicjatywa stworzona przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, filia w Szczakowej. Zajęcia skierowane są do grup szkolnych i przedszkolnych, które chciałyby za pomocą literatury urozmaicić proces tworzenia w glinie. Wielu artystów tworzy przy dźwiękach muzyki, gdyż uważają, że to pobudza ich wyobraźnię, zatem czemu nie pobudzić jej głośnym czytaniem książek. Nowa forma zajęć nie tylko wpływa na poznanie właściwości gliny, ale także zachęca do sięgnięcia po książkę, stymuluje wyobraźnię, pomaga nadrobić zaległości w literaturze, a także poszerza zasób słownictwa.

Instruktor: Bożena Kaszyca

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15:30 – 16:30 – grupa “Akademia Malucha”(dzieci 5-6 lat),
 • poniedziałki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “Guzik z pętelką”(dzieci od klasy 2),
 • wtorki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “Młodzi i zdolni  I”(dzieci z klas 1-4),
 • wtorki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “Kreatywna młodzież” (młodzież od 5 klasy wzwyż),
 • czwartki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “Młodzi i zdolni  II”(dzieci z klas 1-4)
 • czwartki, godz. 17:00 – 18:30 – warsztaty rysunku i malarstwa dla osób dorosłych.

Instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia plastyczne skierowane do grup ze szkół i przedszkoli. Celem warsztatów jest rozwijanie sprawności manualnych i poznawanie wielu technik plastycznych. Uczestnicy mają możliwość pobudzenia kreatywności i wyobraźni. Zajęcia wspierają naturalne mechanizmy twórczości artystycznej dziecka, a także wpływają na podniesienie jego samooceny i pomagają mu wyrazić własną indywidualność.

Termin zajęć ustalany jest po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Instruktor: Angelina Więckowska

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne w Domu Kultury, pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno- umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca, a także zaspokajanie potrzeb ruchu.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, w godz.:

 • 15:00 – 15:40 – rytmika dla grupy I (dzieci 4-5 lat),
 • 15:45 – 16:00 – zajęcia wokalne dla grupy I i II,
 • 16:05 – 16:45 – rytmika dla grupy II (dzieci 6-7 lat).

Instruktor: Paulina Kurkowska

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje międzynarodowe są takie, by upowszechnić występ mażoretek do różnego rodzaju prezentacji i różnej muzyki. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zawierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. podjęliśmy się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz kontynuujemy to wyzwanie. Jesteśmy na etapie dalszej rekrutacji i umundurowania naszej grupy. Trenerem zespołu jest wykwalifikowany instruktor tańca i fitness. Zapraszamy chętne dziewczęta powyżej 9 r.ż.

Zajęcia odbywają się w:

 • wtorki, godz. 18:30 – 19:30,
 • czwartki, godz. 18:30 – 19:30.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, w godz. 14:00 – 17:30,
 • wtorki, w godz. 14:45 – 17:40,
 • czwartki, w godz. 14:30 – 18:00.

Instruktor: Marta Rutkowska

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 16.30 – 18.30.

Dyrygent: Irena Skakuj
Akompaniament: Marta Rutkowska

Warsztaty scrapbookingu i rękodzieła. Dorośli wykonują kartki okolicznościowe metodą scrapbookingu, a także pobudzają swoją kreatywność wykonując niezwykłe rzeczy z przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia pozwalają osobom dorosłym uzewnętrznić swój zmysł artystyczny, umożliwiają doskonalenie warsztatu, są wspaniałą rozrywką i mają charakter uspokajający, a ponadto są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich.

Terminy zajęć są ruchome i podawane w planach miesięcznych.

Instruktor: Angelina Więckowska

Dom Kultury w Szczakowej już od jakiegoś czasu jest miejscem spotkań emerytowanych kolejarzy. Miejsce – Szczakowa – jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tutaj przebiegał główny szlak linii kolejowej warszawsko – wiedeńskiej. Spotkania odbywają się regularnie, a jego członkowie organizują i współorganizują imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz Domu Kultury, jak na przykład Święto Kolejarza, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora.

Spotkania odbywają się w środy, o godz. 11.00.

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Zajęcia odbywają się w:

 • wtorki, godz. 18.30 – 19.30,
 • czwartki, godz. 18.30 – 19.30.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, w godz. 14:00 – 17:30,
 • wtorki, w godz. 14:45 – 17:40,
 • czwartki, w godz. 14:30 – 18:00.

Instruktor: Marta Rutkowska

AKCJA “LATO W MIEŚCIE”

Dom Kultury w okresie wakacyjnym będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00

Na zajęcia przyjmowane są dzieci w wieku szkolnym, przy czym najmłodsi uczestnicy muszą mieć ukończoną I klasę szkoły podstawowej. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany w palnie. Zapisy od 24 czerwca

SIERPIEŃ 2019

1 sierpnia (czwartek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Na tropach przygody” – wycieczka do Parku Gródek i Bacówki.

2 sierpnia (piątek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Kreatywne klocki” – twórcze warsztaty z programowania w Geosferze.

5 sierpnia (poniedziałek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, koszt: 2 zł/
“Wakacje w skansenie” – wycieczka do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

6 sierpnia (wtorek), godz. 10:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
Sztuka i zabawa – warsztaty artystyczne: 
• drukarz – zabawa w poligrafię,
• pastelowe wydrapywanki – warsztaty plastyczne.

7 sierpnia (środa), 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Wakacje z zawodami świata: ratownik górniczy” – spotkanie z ratownikami w Domu Kultury w Szczakowej.

8 sierpnia (czwartek), 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
Sztuka i zabawa – warsztaty artystyczne: 
• “Sztuka szukania” – wyprawa po dary natury,
• “Las w butelce” – tworzenie miniaturowego ogrodu.

9 sierpnia (piątek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Motylarnia” – gra terenowa w Geosferze.

12 sierpnia (poniedziałek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
Sztuka i zabawa – warsztaty artystyczne: 
• sztuka nowoczesna – tworzymy kolaż,
• letnia biżuteria – ozdoby z masy solnej.

13 sierpnia (wtorek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, koszt: 12 zł/
Lenie kino – wyjazd do Multikina na film “TOY STORY 4”.

14 sierpnia (środa), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Kreatywne klocki” – twórcze warsztaty z programowania w Geosferze.

16 sierpnia (piątek), 8:30 – 17:00 /obowiązują zapisy, koszt: 35 zł/
“Mali podróżnicy” – wycieczka do Klockolandu – Centrum Nauki Zabawy w Krakowie oraz do Wadowic. W programie: “Tajemnicze Królestwo Zwierząt” – warsztaty z klockami lego i zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

19 sierpnia (poniedziałek), godz. 9:00-13:00 /obowiązują zapisy, koszt: 20 zł/
Naukowy zawrót głowy – LEGO – robotyka /warsztaty.

20 sierpnia (wtorek), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Rody, herby, herbarze” – prezentacja z nawiązaniem do herbu Jaworzna – warsztaty dla dzieci w Muzeum Miasta Jaworzna.

21 sierpnia (środa), godz. 9:00 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
Sztuka i zabawa – warsztaty artystyczne: 
• “Misa, miska, miseczka” – gliniane naczynia użytkowe, 
• “Pluszowy organizer do szkoły” – pojemnik na przybory szkolne.

22 sierpnia (czwartek), godz. 9:30 – 13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Wakacje z zawodami świata: piekarz ” – spotkanie z piekarzem w Piekarni Bigaj na Długoszynie.

23 sierpnia (piątek), 9:00-13:00 /obowiązują zapisy, zajęcia bezpłatne/
“Wakacje z zawodami świata: leśniczy” – spotkanie z leśniczym w Domu Kultury w Szczakowej.

akcja-lato-sierpień

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

 • zajęcia-w-geosferze

Lipcowe atrakcje Domu Kultury

31/07/2019|Dom Kultury, MCKiS, Rekreacja, Rozrywka|

Pierwszy miesiąc wakacji dobiegł końca, więc czas na podsumowanie tego, co działo się w lipcu w szczakowskim Domu Kultury. Oprócz maratonów artystycznych, w trakcie których dzieci wykonywały rozmaite prace plastyczne (w tym również ceramiczne i [...]

 • wakacje-z-domem-kultuy

Wakacje w Domu Kultury

15/07/2019|Dom Kultury, MCKiS|

Dzieci uczęszczające latem do Domu Kultury, drugi tydzień wakacji spędziły poza jego budynkiem. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy GEOsferę. Znajduje się tam także ogród sensoryczny, w którym hoduje się zapachowe i lecznicze rośliny. Spotkanie pod nazwą [...]

 • piknik-w-jeleniu

Świetna rodzinna zabawa

05/07/2019|Archetti, Dom Kultury, MCKiS, Puls Jaworzna, Rozrywka|

Kolejny festyn cyklu Aktywne Dzielnice przyciągnął sporo rodzin. Przy Centrum Kultury Archetti w Jeleniu czekało na nie 29 czerwca wiele atrakcji: przeciąganie liny, wielkie bańki mydlane, fotobudka. Drużyny złożone z mam, tatusiów i dzieci wzięły [...]

 • spektakl-najmłodszych

Scena należała do najmłodszych!

27/06/2019|Dom Kultury, MCKiS|

Swoje miejsce w Domu Kultury mają także najmłodsi, którzy lubią zabawy teatralne. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktor Martę Chowaniec, dzieci w wieku 5-6 lat nie tylko rozwijają swoje zainteresowanie teatrem, ale również poznają podstawowe pojęcia [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno