Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: agata.stelmachow@mckis.jaw.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Zajęcia teatralne, przeznaczone są dla młodych ludzi pasjonujących się teatrem, pragnących zmierzyć się z profesjonalnym działaniem aktorskim, przygotować swoje ciało, wyobraźnię, głos do pracy scenicznej. W Grupie Teatralnej KOLEKTYW GAŁGANY uzdolnienia aktorskie rozwija młodzież gimnazjalna w przedziale wiekowym 14-16 lat. Podczas zajęć realizowane są artystyczne pomysły połączone z dobrą zabawą!

Instruktor: Joanna “Skała” Skalińska

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5 i 6 lat. Podczas spotkań dzieci pobudzają i rozwijają zainteresowania teatrem, a także doskonalą aktywność twórczą. Na zajęciach przedszkolaki poznają podstawowe pojęcia związanymi z teatrem tj. scena, kurtyna, parawan czy światła. Pracują nad gestami, mimiką oraz intonacją. Zajęcia są przeprowadzane w formie zabawy i zachęcają dzieci do większej otwartości.

Instruktor: Marta Chowaniec

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zajęcia ceramiczne, które w szczakowskim Domu Kultury prowadzone są od 2003 r., posiadają bardzo wartościowy wpływ na wychowanie dziecka. Pozwalają na znaczny rozwój manualny i intelektualny, a do tego uczą wzajemnego porozumiewania się i zachowań w grupie.

Proces twórczy ma charakter zabawy w postaci ugniatania, wałkowania, wyciskania, modelowania i wylepiania. Adepci sztuki ceramicznej podczas zajęć wykonują formy jedno lub wieloczęściowe. Powstają np. lampiony, misy, donice, które swym kształtem zachwycają oglądających. Uwieńczeniem działalności artystycznej młodych ceramików jest doroczny – cieszący się dużą popularnością – wernisaż i wystawa prac w Domu Kultury w Szczakowej. Obecnie działają grupy dla klas 1-3 i 4-8. Pracownia dysponuje profesjonalnym piecem do wypału gliny.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15.00 – 16.30
 • poniedziałki, godz. 17.00 – 18.30
 • wtorki, godz. 13.00 – 14.30
 • wtorki, godz. 15.00-16.30
 • wtorki, godz. 17.00 – 18.30
 • środy, godz. 15.00 – 16.30
 • środy, godz. 17.00 – 18.30
 • czwartki, godz. 15.00 – 16.30
 • czwartki, godz. 17.00 – 18.30

Instruktor: Bożena Kaszyca

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 17.00 – 18.30
 • wtorki, godz. 15.00-16.30
 • wtorki, godz. 17.00 – 18.30

Instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia skierowane do młodzieży i osób dorosłych, posiadających własny laptop z programem CorelDraw. Są to warsztaty, w trakcie których uczestnicy nauczą się podstaw projektowania graficznego użytkowego (np. tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek itp.) i artystycznego.

Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 14.00 – 15.30.

Instruktor: Angelina Więckowska

STUDIO KREDKA – instruktor: Angelina Więckowska
KREATYWNIK – instruktor: Agata Woszczyna

Zajęcia plastyczne skierowane do grup ze szkół i przedszkoli. Celem warsztatów jest rozwijanie sprawności manualnych i poznawanie wielu technik plastycznych. Uczestnicy mają możliwość pobudzenia kreatywności i wyobraźni. Zajęcia wspierają naturalne mechanizmy twórczości artystycznej dziecka, a także wpływają na podniesienie jego samooceny i pomagają mu wyrazić własną indywidualność.

Termin zajęć ustalany jest po uprzednim kontakcie telefonicznym.

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Warsztaty projektowania i przeróbek krawieckich, a także nauka rysunku żurnalowego. Warsztaty skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki.

Instruktor: Agata Woszczyna

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne w Domu Kultury, pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno- umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca, a także zaspokajanie potrzeb ruchu.

Instruktor: Paulina Kurkowska

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje międzynarodowe są takie, by upowszechnić występ mażoretek do różnego rodzaju prezentacji i różnej muzyki. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zawierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. podjęliśmy się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz kontynuujemy to wyzwanie. Jesteśmy na etapie dalszej rekrutacji i umundurowania naszej grupy. Trenerem zespołu jest wykwalifikowany instruktor tańca i fitness. Zapraszamy chętne dziewczęta powyżej 9 r.ż.

Instruktor: Judyta Fidzińska\

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki i wtorki. Godziny ustalane są indywidualnie, po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Instruktor: Barbara Musiał

Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas spotkań uczestnicy będą wyciągali wnioski na podstawie wiedzy i doświadczeń.

Zajęcia odbywają się w:

 • czwartki, godz. 16.30 – 17.30
 • piątki, godz. 15.45 – 16.45

Instruktor: Anita Mika

Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 32 617 75 38 lub w Domu Kultury przy ul. Jagiellońskiej 3.

Zajęcia skierowane dla dzieci w wieku 7-14 lat. Podczas spotkań uczestnicy będą korzystać z różnych form wyrazu: plastyki, muzyki oraz literatury.

Zajęcia odbywają się w piątki, w godz. 17.00 – 17.55.

Instruktor: Anita Mika

Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 32 617 75 38 lub w Domu Kultury przy ul. Jagiellońskiej 3.

Warsztaty wokalno-teatralne skierowane są do dzieci w wieku 7-9 lat. Zajęcia obejmują pracę nad techniką wokalną, emisją głosu, dykcją, prawidłowym oddechem, pracę nad ciałem i postawą oraz nad ruchem scenicznym. A wszystko to w formie zabawy, w miłej i przyjaznej atmosferze.

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zajęcia wokalne indywidualne skierowane są do dzieci i młodzieży, których pasją jest śpiew. Na warsztatach uczestnicy pracują przede wszystkim nad emisją głosu, autoprezentacją, ćwiczą dykcję i interpretację utworów. Osoby gotowe do dzielenia się swoim talentem mogą prezentować swój dorobek artystyczny na miejskich, regionalnych oraz wojewódzkich konkursach. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży w wieku 10-15 lat

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Podczas zajęć teatralnych dzieci ćwiczą dykcję, emisję głosu, ruch sceniczny. Uczestnicy zajęć, dzięki ćwiczeniom warsztatowym, rozwijają własną kreatywność i uczą się pracy w grupie. Zespół przygotowuje spektakle, które prezentuje na miejskich, regionalnych  i wojewódzkich festiwalach oraz na imprezach okolicznościowych.

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Dyrygent: Irena Skakuj

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 SPOTKANIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zespół działa od 1974 roku. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Swoimi występami Szczakowianki uświetniają lokalne, miejskie, kameralne lub masowe uroczystości, biorą udział w organizowanych przez ośrodki kultury przeglądach i konkursach, aktywnie włączają się w działalność środowiska. W ciągu roku Szczakowianki prezentują się na ponad 20 wydarzeniach o zasiągu dzielnicowym, lokalnym jak również regionalnym. Zespół przez cały czas rozwija się artystycznie, poszukując unikatowego repertuaru i melodii, tym samym przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia najcenniejszych zjawisk kultury ludowej.

Instruktor: Dariusz Fec

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 SPOTKANIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 10.30-12.00.

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty rękodzieła, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonują kartki okolicznościowe (np. urodziny, ślub), używając ciekawych papierów, wykrojników, kwiatów, koralików. Zajęcia rozwijają kreatywność i usprawniają zdolności manualne, a ponadto są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich.

Instruktor: Angelina Więckowska

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Zajęcia skierowane do młodzieży i osób dorosłych, posiadających własny laptop z programem CorelDraw. Są to warsztaty, w trakcie których uczestnicy nauczą się podstaw projektowania graficznego użytkowego (np. tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek itp.) i artystycznego.

Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 14.00 – 15.30.

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się w czwartki, w godz. 16.00 – 17.30

Instruktor: Agata Woszczyna

Dom Kultury w Szczakowej już od jakiegoś czasu jest miejscem spotkań emerytowanych kolejarzy. Miejsce – Szczakowa – jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tutaj przebiegał główny szlak linii kolejowej warszawsko – wiedeńskiej. Spotkania odbywają się regularnie, a jego członkowie organizują i współorganizują imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz Domu Kultury, jak na przykład Święto Kolejarza, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora.

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Instruktor: Judyta Fidzińska

ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA COVID-19 ZAJĘCIA TYMCZASOWO ZAWIESZONE.

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki i wtorki. Godziny ustalane są indywidualnie, po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Instruktor: Barbara Musiał

Propozycja kierowana jest do osób pełnoletnich, które chcą aktywnie spędzać czas i zgłębić technikę Nordic Walkingu. Uczestniczy regularnie biorą udział w rajdach na terenie miasta Jaworzna i nie tylko. Podczas zajęć obowiązuje własny sprzęt.

Zajęcia odbywają się we wtorki, w godz. 16.30-18.30.

Instruktor: Anita Mika

zajęcia-dom-kultury

“Lato w mieście” 2020

Kolory mają moc! To hasło tegorocznej akcji “Lato w mieście”, organizowanej w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, która trwać będzie od 1 lipca do 21 sierpnia.

Wakacje ze względu na stan epidemiczny, będą trochę inne niż zwykle. Miejskie Centrum Kultury i Sportu zaplanowało szereg atrakcyjnych zajęć do realizacji w domu kultury. Wśród nich będą m.in. zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne i ceramiczne, zajęcia z elementami arteterapii. Nie zabraknie tu również miejsca na dziecięce improwizacje muzyczne. Wielostronne działanie i poznawanie otaczającego świata zapewnią uczestnikom akcji letniej zabawy teatralne na scenie.

W wakacyjnej przygodzie zostaną wykorzystane kolory takie jak, radosny żółty, kontrastowy czarno-biały, ciepły brązowy, wyciszający zielony, orzeźwiający błękitny, po intensywny czerwony. Te barwy zdominują nasze wakacyjne zajęcia, a później wspomnienia z wakacyjnej zabawy. Mamy nadzieję, że główni bohaterowie – kolory, dostarczą wiele radosnych chwil uczestnikom zajęć. Francuski komik, Pierre Dac twierdził: “gdyby nasze szare komórki były bardziej różowe, na świecie byłoby mniej mrocznych myśli”. I trudno się z tym nie zgodzić 🙂

akcja-lato

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

 • nordic-walking

Wracamy z treningami Nordic Walking

15/06/2020|Dom Kultury, MCKiS|

9 czerwca, po długiej przerwie wymuszonej pandemią, grupa "Dobra Naprzód" wróciła do regularnych treningów! Trasa, którą przemierzyliśmy, została wyznaczona jeszcze w marcu, ale niestety, sytuacja nie pozwoliła nam na wcześniejszy marsz, stało się to możliwe [...]

 • uroczystość-pod-pomnikiem

Cicha uroczystość w Szczakowej.

24/04/2020|Dom Kultury, Wydarzenia|

19 kwietnia w Szczakowej uczczono pamięć zamordowanych w 1942 i 1944 roku przez gestapo kolejarzy. Ze względu na stan epidemii uroczystość miała wymiar symboliczny. W kościele św. Elżbiety Węgierskiej odbyła się Msza Święta w intencji [...]

 • komunikat

Harmonogram odwołanych imprez

11/03/2020|Dom Kultury, JALPS, Klub Gigant, Klub Kasztan, Klub Niko, Klub Pod Skałką, Klub Strażak, Klub szachowy, Lekkoatletyka, MCKiS, Sport, W dzielnicach, Wydarzenia|

Szanowni Państwo, poniżej podajemy szczegółową listę odwołanych/przeniesionych wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Jednocześnie informujemy, że zwrot pieniędzy za zakupione bilety (BARANOVSKI i Sorry Boys) odbędzie się w [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno