Project Description

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

ul. Jagiellońska 3
43-600 Jaworzno
tel. 32 617 75 38, 32 745 10 35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych
Agata Stelmachów
mail: agata.stelmachow@mckis.jaw.pl

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

“Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej organizowanych jest szereg zajęć i spotkań skierowanych do młodych ludzi. Wśród najważniejszych z nich znajdują się:

Zajęcia teatralne, przeznaczone są dla młodych ludzi pasjonujących się teatrem, pragnących zmierzyć się z profesjonalnym działaniem aktorskim, przygotować swoje ciało, wyobraźnię, głos do pracy scenicznej. W Grupie Teatralnej KOLEKTYW GAŁGANY uzdolnienia aktorskie rozwija młodzież gimnazjalna w przedziale wiekowym 14-16 lat. Podczas zajęć realizowane są artystyczne pomysły połączone z dobrą zabawą!

Zajęcia odbywają się w środy, w godz 17:00-19:00

Instruktor: Joanna “Skała” Skalińska

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5 i 6 lat. Podczas spotkań dzieci pobudzają i rozwijają zainteresowania teatrem, a także doskonalą aktywność twórczą. Na zajęciach przedszkolaki poznają podstawowe pojęcia związanymi z teatrem tj. scena, kurtyna, parawan czy światła. Pracują nad gestami, mimiką oraz intonacją. Zajęcia są przeprowadzane w formie zabawy i zachęcają dzieci do większej otwartości.

Zajęcia odbywają się w środy od godz. 16.15 – 17.15

Instruktor: Marta Chowaniec

Zajęcia ceramiczne, które w szczakowskim Domu Kultury prowadzone są od 2003 r., posiadają bardzo wartościowy wpływ na wychowanie dziecka. Pozwalają na znaczny rozwój manualny i intelektualny, a do tego uczą wzajemnego porozumiewania się i zachowań w grupie.

Proces twórczy ma charakter zabawy w postaci ugniatania, wałkowania, wyciskania, modelowania i wylepiania. Adepci sztuki ceramicznej podczas zajęć wykonują formy jedno lub wieloczęściowe. Powstają np. lampiony, misy, donice, które swym kształtem zachwycają oglądających. Uwieńczeniem działalności artystycznej młodych ceramików jest doroczny – cieszący się dużą popularnością – wernisaż i wystawa prac w Domu Kultury w Szczakowej. Obecnie działają grupy dla klas 1-3 i 4-8. Pracownia dysponuje profesjonalnym piecem do wypału gliny.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “CAPRI”,
 • poniedziałki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “SELENIT”,
 • wtorki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “ORION”,
 • wtorki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “ASTRA”,
 • środy, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “TOSCANA”,
 • środy, godz. 17:00 – 18:30 –  grupa “CARMEN”.

Instruktor: Bożena Kaszyca

MAŁA SZKÓŁKA CERAMIKI oraz PORANKI Z CERAMIKĄ
Praca z gliną jest dla dzieci świetną kreatywną zabawą, dzięki której odkrywają swoje możliwości i talenty, rozwijają fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. Zajęcia ceramiki uatrakcyjniają rozwój plastyczny i manualny, dlatego z chęcią współpracujemy z nauczycielami przedmiotów artystycznych, którzy mają ochotę wyjść poza schemat prowadzonych lekcji.

LITERATURA I SZTUKA
Nowa inicjatywa stworzona przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, filia w Szczakowej. Zajęcia skierowane są do grup szkolnych i przedszkolnych, które chciałyby za pomocą literatury urozmaicić proces tworzenia w glinie. Wielu artystów tworzy przy dźwiękach muzyki, gdyż uważają, że to pobudza ich wyobraźnię, zatem czemu nie pobudzić jej głośnym czytaniem książek. Nowa forma zajęć nie tylko wpływa na poznanie właściwości gliny, ale także zachęca do sięgnięcia po książkę, stymuluje wyobraźnię, pomaga nadrobić zaległości w literaturze, a także poszerza zasób słownictwa.

Instruktor: Bożena Kaszyca

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby, pokazuje, że może być nie tylko przyjemna, ale także przydatna na co dzień. Dzieci i młodzież w trakcie zajęć doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą też udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, godz. 15:30 – 16:30 – grupa “Akademia Malucha”(dzieci 5-6 lat),
 • poniedziałki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “Guzik z pętelką”(dzieci od klasy 2),
 • wtorki, godz. 15:00 – 16:30 – grupa “Młodzi i zdolni  I”(dzieci z klas 1-4),
 • wtorki, godz. 17:00 – 18:30 – grupa “Kreatywna młodzież” (młodzież od 5 klasy wzwyż),
 • czwartki, godz. 16:00 – 17:30 – warsztaty grafiki komputerowej (młodzież i dorośli)
 • czwartki, godz. 17:45 – 19:15 – warsztaty rysunku i malarstwa dla osób dorosłych.

Instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia skierowane do młodzieży i osób dorosłych, posiadających własny laptop z programem CorelDraw. Są to warsztaty, w trakcie których uczestnicy nauczą się podstaw projektowania graficznego użytkowego (np. tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek itp.) i artystycznego.

Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 16.00 – 17.30.

Instruktor: Angelina Więckowska

STUDIO KREDKA – instruktor: Angelina Więckowska
KREATYWNIK – instruktor: Agata Woszczyna

Zajęcia plastyczne skierowane do grup ze szkół i przedszkoli. Celem warsztatów jest rozwijanie sprawności manualnych i poznawanie wielu technik plastycznych. Uczestnicy mają możliwość pobudzenia kreatywności i wyobraźni. Zajęcia wspierają naturalne mechanizmy twórczości artystycznej dziecka, a także wpływają na podniesienie jego samooceny i pomagają mu wyrazić własną indywidualność. 

Termin zajęć ustalany jest po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Instruktor: Angelina Więckowska

Warsztaty projektowania i przeróbek krawieckich, a także nauka rysunku żurnalowego. Warsztaty skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy poznają na zajęciach nowe techniki przeróbek odzieżowych, nauczą się też odpowiedniego doboru kolorów do swojego typu urody i fasonów pasujących do sylwetki.

Zajęcia odbywają się w środy:

 • godz. 16:00 – 17:00 – rysunek żurnalowy,
 • godz. 17:00 – 18:30 – zajęcia “Reaktywuj swoją szafę” – przeróbki odzieżowe.

Instruktor: Agata Woszczyna

Prowadzone przy muzyce zajęcia rytmiczne w Domu Kultury, pokazują z jak wielką radością dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno- umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca, a także zaspokajanie potrzeb ruchu.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, w godz.:

 • 15:00 – 15:40 – rytmika dla grupy I (dzieci 4-5 lat),
 • 15:40 – 15:55 – zajęcia wokalne dla grupy I i II,
 • 15:45 – 16:30 – rytmika dla grupy II (dzieci 6-7 lat).

Instruktor: Paulina Kurkowska

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje międzynarodowe są takie, by upowszechnić występ mażoretek do różnego rodzaju prezentacji i różnej muzyki. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zawierające elementy umundurowania galowego. W 2016 r. podjęliśmy się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz kontynuujemy to wyzwanie. Jesteśmy na etapie dalszej rekrutacji i umundurowania naszej grupy. Trenerem zespołu jest wykwalifikowany instruktor tańca i fitness. Zapraszamy chętne dziewczęta powyżej 9 r.ż.

Zajęcia odbywają się w:

 • wtorki, godz. 16:00 – 17:30,
 • czwartki, godz. 16:00 – 17:30.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w:

 • poniedziałki, w godz. 14:00 – 17:30,
 • wtorki, w godz. 14:45 – 17:40,
 • czwartki, w godz. 14:30 – 18:00.

Instruktor: Marta Rutkowska

Zajęcia dla osób dorosłych w Domu Kultury w Szczakowej

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, oprócz szeregu zajęć dla dzieci i młodzieży, odbywa się także cała masa spotkań i warsztatów dla osób dorosłych i seniorów. Wśród najważniejszych zajęć cyklicznych znajdują się:

Chór “Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014 r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w Jaworznie. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godz. 17.00 – 19.00.

Dyrygent: Irena Skakuj
Akompaniament: Marta Rutkowska

Dorośli wykonują kartki okolicznościowe metodą scrapbookingu, a także pobudzają swoją kreatywność wykonując niezwykłe rzeczy z przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia pozwalają osobom dorosłym uzewnętrznić swój zmysł artystyczny, umożliwiają doskonalenie warsztatu, są wspaniałą rozrywką i mają charakter uspokajający, a ponadto są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich.

Terminy zajęć są ruchome i podawane w planach miesięcznych.

Instruktor: Angelina Więckowska

Są to warsztaty wypalania w drewnie, podczas których, za pomocą pirografu, wykonywane są piękne dekoracje. Pirografia dosłownie oznacza “pisanie ogniem”, od greckich słów pur (ogień) i grafos (pisanie). Technika ta pochodzi z XVII w., ale swój szczyt popularności osiągnęła w XIX w. Dzisiaj można zaobserwować powrót do tej niezwykłej sztuki zdobienia.

Spotkania odbywają się w pierwsze piątki miesiąca w godz. 17.00-18.30

Instruktor: Agata Woszczyna

Dom Kultury w Szczakowej już od jakiegoś czasu jest miejscem spotkań emerytowanych kolejarzy. Miejsce – Szczakowa – jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tutaj przebiegał główny szlak linii kolejowej warszawsko – wiedeńskiej. Spotkania odbywają się regularnie, a jego członkowie organizują i współorganizują imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz Domu Kultury, jak na przykład Święto Kolejarza, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora.

Spotkania odbywają się w środy, o godz. 11.00.

Głównym celem zajęć fitness jest wzmocnienie ciała. Zajęcia skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała i pozwalają na poprawę kondycji ruchowej.

Zajęcia odbywają się w:

 • wtorki, godz. 17.45 – 18.45,
 • czwartki, godz. 17.45 – 18.45.

Instruktor: Judyta Fidzińska

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

Zajęcia odbywają się w terminie ustalanym indywidualnie z prowadzącym.

Instruktor: Marta Rutkowska

PAŹDZIERNIK 2019

4 października, godz. 17.00-18.30
“Dekoracyjna tabliczka” – pirografia. Warsztaty rękodzieła dla dorosłych / obowiązują zapisy, koszt: 10 zł.

11 października, godz. 10.00-11.00
“Upcyklingowy fartuszek”- bezpłatne zajęcia plastyczne dla dzieci z przedszkola / obowiązują zapisy.

11 października, godz. 16.30-18.00
“Modowe szaleństwo”- bezpłatne warsztaty projektowania odzieży dla dzieci / obowiązują zapisy.

18 października, godz.10.30-12.00
“Chwila dla siebie”- warsztaty scrapbookingu dla dorosłych / obowiązują zapisy, koszt: 8zł.

28 października, godz. 09.30-11.00
“Najeżony jeż” – Studio Kredka warsztaty dla zorganizowanej grupy przedszkolnej / obowiązują zapisy.

Tygodniowy harmonogram pracy w zespołach i kołach zainteresowań

Poniedziałki
PRACOWNIA CERAMIKI
15.00 – 16.30
17.00 – 18.30
PRACOWNIA PLASTYKI
15.30 – 16.30
17.00 – 18.30
ZAJĘCIA RYTMICZNO – UMUZYKALNIAJĄCE
15.00 – 15.55 gr. 1 rytmika
15.40 – 15.55 zajęcia umuzykalniające gr. 1 i 2
15.40 – 16.30 gr. 2 rytmika
LEKCJE GRY NA FORTEPIANIE
14.00 – 17.00

Wtorki
PRACOWNIA CERAMIKI
15.00 – 16.30
17.00 – 18.30
PRACOWNIA PLASTYKI
15.00 – 16.30
17.00 – 18.30
LEKCJE GRY NA FORTEPIANIE
13.30 – 19.00
ZAJĘCIA TANECZNE MAŻORETKI
16.00 – 17.30
ZAJĘCIA FITNESS
17.45 – 18.45

Środy
KLUB KOLEJARZA
11.00
PRACOWNIA CERAMIKI
15.00 – 16.30
17.00 – 18.30
ZABAWY TEATRALNE
16.15 – 17.15
MODA
16.00-17.00 – Projektowanie odzieży i nauka rysunku żurnalowego
17.00-18.30 – Reaktywuj swoją szafę (artystyczne przeróbki odzieżowe) 

Czwartki
PRACOWNIA PLASTYKI
15.00 – 16.30
17.00 – 18.30
LEKCJE GRY NA FORTEPIANIE
14.00 – 18.30
ZAJĘCIA TANECZNE MAŻORETKI
16.00 – 17.30
ZAJĘCIA TEATRALNE
17.00 – 19.00
ZAJĘCIA FITNESS
17.45 – 18.45

Najnowsze informacje z Domu Kultury w Szczakowej

 • jaworznickie-mażoretki

Nabór do sekcji Mażoretek

04/10/2019|Dom Kultury, MCKiS|

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje [...]

“Chwila dla siebie” w Domu Kultury

01/10/2019|Dom Kultury, MCKiS|

Tym razem w środę, 16 października o godz. 10.00 odbędą się trzecie w tym roku szkolnym warsztaty scrapbookingu. Na uczestników czekają miłe chwile tworzenia w dobrym towarzystwie, być może przy filiżance kawy. W każdym razie [...]

 • ceramika

Kluby startują z zapisami

11/09/2019|Dom Kultury, Klub Gigant, Klub Kasztan, Klub Niko, Klub Pod Skałką, Klub Podłęże, Klub Strażak, Klub Szczak, Klub Wega, Puls Jaworzna, W dzielnicach|

Wakacje dobiegły końca. W tym roku nasi harcerze wypoczywali między innymi w Orzyszu na Mazurach i w Ośrodku Kokotek pod Lublińcem. Blisko sześćdziesięciu młodych jaworznian na wakacje pojechało do Karpacza. To grupa, którym kolonie sponsorowali [...]

 • ferie-w-domu-kultury

Nabór na zajęcia stałe odbywające się w Domu Kultury!

30/08/2019|Dom Kultury, MCKiS|

02.09.2019 godz.17.00-18.00 Nabór na zajęcia rytmiczno-wokalne dla dzieci przedszkolnych 02-06.09.2019 godz. 9.00–17.00 Nabór na zajęcia ceramiczne i plastyczne. Jak co roku Dom Kultury w Szczakowej przygotował ofertę zajęć cyklicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapisy [...]

 • malarstwo

“Kulturalny Tydzień” w Szczakowej

27/08/2019|Dom Kultury, MCKiS|

Aktorzy, tancerze, wokaliści, plastycy, ceramicy, projektanci! Szukamy Was! Masz artystyczną duszę i chcesz spróbować swoich sił podczas różnorodnych warsztatów? A może nudzisz się w domu? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś poprawnie, to koniecznie [...]

Wszystkie informacje z placówek MCKiS Jaworzno