Project Description

Festiwal Kultury Dzieci i Młodzieży “JAWOR”jawor

Festiwal, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Młodzieżowy Dom Kultury, odbywa się nieprzerwanie od 2001 r. i wciąż cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, a także wśród nauczycieli i instruktorów. Jest to doskonała okazja, by poprzez praktyczne zapoznanie się z kulturą rozwijać wrażliwość estetyczną kolejnych pokoleń.

Każdego roku uczestnicy prezentują wysoki poziom artystyczny w następujących konkursach i przeglądach: recytatorskim, wokalnym, teatralnym, tanecznym, plastycznym i przedszkolnym.

Mamy nadzieję, że festiwal przez te wszystkie lata stał się dla uczestników nie tylko miejscem prezentacji własnego dorobku i konfrontacji dokonań artystycznych, ale również, a może przede wszystkim, miejscem wspólnej, dobrej zabawy. Pragniemy poprzez ten festiwal uwrażliwiać nasze młode pokolenie na sprawy nie tylko ich życia codziennego, ale chcemy ich uczyć tworzyć i odbierać kulturę. Cieszymy się z tak dużego zainteresowania tą imprezą, której ranga stale wzrasta. 

Zachęcamy do udziału młodych ludzi z całej Polski, nie tylko z Jaworzna!

“Jawor” 2019

Festiwal składał się z przeglądu teatralnego, w którym wzięło udział 12 zespołów z udziałem 132 osób, z przeglądu wokalnego, do którego zgłosiło się 78 podmiotów (solistów i zespołów) w liczbie 231 osób, z przeglądu tanecznego, w którym zaprezentowało się 20 zespołów z liczbą 288 wykonawców i z przeglądu dla dzieci przedszkolnych – zatytułowanego “Z ekologią na Ty”, do którego zgłosiło 9 przedszkoli w liczbie 169 dzieci.

Jak co roku w ramach przeglądów odbyły się dwa konkursy: konkurs plastyczny na temat “Co nam w duszy gra – paleta uczuć i emocji”, na który wpłynęło 139 prac. Drugim, towarzyszącym Festiwalowi konkursem, był konkurs recytatorski. Każdy przedział wiekowy miał swój odrębny temat. Dla szkół podstawowych był to temat: “Ponad światem” – fantastyka w literaturze, a dla uczniów starszej grupy wiekowej “Życie ukryte w słowach – na przykładach literatury polskiej”. Do konkursu zgłosiło się 46 recytatorów z jaworznickich i chrzanowskich szkół.

Razem w JAWORZE 2019 wystąpiło ponad 1000 osób z różnych miast województwa śląskiego i małopolskiego, którzy przybyli wraz z opiekunami do Jaworzna, by wziąć udział w zmaganiach odbywających się w dwóch współpracujących instytucjach – w Miejskim Centrum Kultury i Sportu oraz w Młodzieżowym Domu Kultury.

PROTOKOŁY

Protokół Przeglądu Teatralnego i artykuł
Protokół Przeglądu Tanecznego i artykuł 
Protokół Przeglądu Plastycznego i artykuł
Protokół Przeglądu Wokalnego i artykuł
Protokół Przeglądu Recytatorskiego
Protokół Przeglądu “Z Ekologią na Ty”

Galeria zdjęć Festiwalu Dzieci i Młodzieży “JAWOR”

JAWOR 2019

JAWOR 2018

JAWOR 2017

JAWOR 2016

JAWOR 2015

JAWOR 2014


Najnowsze informacje Kulturalne

  • Mikołaj i Aniołek

Święty Mikołaj odwiedził Jaworzno (galeria)

10/12/2019|Kultura, MCKiS, Wydarzenia|

Punktualnie o godzinie 16.00, w ubiegła niedzielę – 8 grudnia – na jaworznickim rynku rozbłysła ogromna choinka, a na scenie pojawiły się dzieci z miejskich przedszkoli, które zaprezentowały specjalny, mikołajkowy program artystyczny. W okolicy świątecznego [...]

  • święto-niepodległości-w-wedze

Polonia Restituta w “Wedze”

15/11/2019|Historia, Klub Wega, Kultura, MCKiS|

"Ojczyzna - zwykłe słowo, a tyle znaczy. Ojczyzna - piękne słowo, jak je tłumaczyć?" Roman Pisarski, "Ojczyzna" W Klubie "Wega" przywiązuje się wagę do pielęgnowania tożsamości historycznej. W tym nurcie przygotowana została ekspozycja Polonia Restituta [...]

  • choinka-na-rynku

Choinkowy zawrót głowy!

12/11/2019|Kultura, MCKiS|

Miejskie Centrum Kultury i Sportu zaprasza grupy, złożone z uczniów szkół podstawowych, do udziału w konkursie "Nasza Choinka na Rynku"! Zadanie konkursowe będzie polegać na udekorowaniu jednej z dziesięciu choinek ustawionych na jaworznickim rynku, a [...]

  • magiczny-grudzień

Magiczny Grudzień nadciąga!

04/11/2019|Kultura, MCKiS, Wydarzenia|

Prezydent Miasta Jaworzna i Miejskie Centrum Kultury i Sportu zapraszają mieszkańców na wspaniałe wydarzenia, wypełnione magiczną świąteczną atmosferą. Już 8 grudnia na Rynku odbędzie się Spotkanie ze Świętym Mikołajem. Oprócz wizyty świętego, na którego przybycie [...]

Relacje video z poprzednich edycji Festiwalu