Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie zaprasza na wystawę prac Renaty Palęgi, jaworznickiej artystki, która na co dzień pracuje jako instruktor kultury w Klubie MCKiS “Niko” w Byczynie.

Renata prowadzi szereg zajęć, zarówno artystycznych jak i rekreacyjnych. Kształciła się w krakowskiej WSP, szlifując swój talent plastyczny, który uwidacznia się w dopracowanych do ostatniego szczegółu elementach dekoratorskich, pracach rękodzielniczych, grafikach i rysunku. Doświadczenie zawodowe zdobywała m. in. w prywatnych agencjach reklamowych i firmach informatycznych oraz w instytucjach kultury.

W Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie stworzyła “Artystyczny Zakątek”, czyli zajęcia dla pasjonatów rękodzieła, papierowej wikliny decoupage, quillingu, scrapbookingu, filcowania. Młodzieży i dorosłym zaproponowała profesjonalne lekcje rysunku. Obecnie prowadzi również “Szydełkowy Zakątek”, który oferuje nowoczesne podejście do szydełkowych robótek. Uczestnicy tworzą bobbinowe kosze, torby i torebki, bawełniane siatki “paryżanki”, zabawki amigurumi, efektowne chusty i inne projekty (grupa zaawansowana). Dla początkujących zostały uruchomione warsztaty “Szydełkowe ABC”.

Oprócz zajęć artystycznych instruktor prowadzi cieszące się popularnością zajęcia rekreacyjne fitness i zumbę. Nie należy zapominać, że oprawa graficzna imprez i dekoracje, to również w dużej mierze zasługa instruktora.

Jej pasją są wędrówki po górach, jazda na rowerze, jazda na rolkach i rysunek węglem…

O wystawie

Wystawa Renaty jest przeglądem prac, które powstały w latach 2019-2020. Tematy dzieł są różnorodne: przeważają pejzaże, które zamknięte są w cyklu pn. “Mgły”, portrety znanych i nieznanych osób oraz grafiki inspirowane mandalami.

Artystka, przedstawia interesujące ją motywy, za pomocą kilku technik plastycznych. Cykl pejzaży wykonany jest w węglu, portrety narysowane są ołówkiem, natomiast abstrakcyjne wzory graficzne, na białym i czarnym tle, za pomocą cienkopisu i długopisu żelowego. Wszystkie prace są utrzymane w czarno-białej tonacji, z mnóstwem odcieni szarości, która według autorki jest niesamowicie bogata.

Czerń, biel i wszystko co jest pomiędzy nimi, jest naprawdę fascynujące – podkreśla Renata.

Ekspozycja jest dostępna online – TU. Do poprawnej obsługi galerii potrzebna jest wtyczka Adobe Flash, a rekomendowaną przeglądarką jest Internet Expoler.

Wkrótce wystawę będzie można zobaczyć “na żywo” w Klubie MCKiS “Niko”.