Po kilkuletniej przerwie do naszego miasta wraca kino pod chmurką. Seanse zorganizowane zostaną na plantach – na terenie makiety kopalni Jacek Rudolf.

Pierwszą z filmowych propozycji Miejskiego Centrum Kultury i Sportu jaworznianie będą mogli obejrzeć w piątek, 10 lipca o godz. 21.30.

Postawiliśmy na różnorodność. Wśród wybranych przez nas fi lmów są komedia, melodramat, a także filmy biograficzny i kostiumowy. Co ważne w każdym z seansów będzie mogło wziąć udział najwyżej 100 osób – zapowiada Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS. Kino plenerowe wraca po kilkuletniej przerwie. Przez szereg lat organizowaliśmy je przed Halą Widowiskowo- Sportową. W 2016 i 2017 roku mieszkańcy gromadzili się na Rynku, gdzie odbywały się seanse filmów niemych z muzyką na żywo – wyjaśnia.

Na dobry początek organizatorzy proponują widzom komediodramat “Nauka Spadania” w reżyserii Pascala Chaumeila. Główną rolę gra, znany z filmów o Jamesie Bondzie, Pierce Brosnan. Film miał swoją premierę w 2014 roku i jest adaptacją powieści Nicka Hornby’ego “Długa droga w dół”. Akcja zaczyna się na dachu wieżowca, z którego główny bohater, Martin Sharp, chce skoczyć. Jednak zanim decyduje się to zrobić, na dachu zjawiają się kolejne osoby, które też mają zamiar popełnić samobójstwo. Składają sobie obietnice, że żadne z nich nie zabije się do walentynek.

Drugi seans odbędzie się 17 lipca. Widzowie zobaczą wtedy “Żelazną Damę”, dramat biograficzny z 2011 roku opowiadający historię premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. Film wyreżyserowała Phyllida Lloyd, a tytułową rolę zagrała nagrodzona Oscarem, Złotym Globem nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej znakomita Meryl Streep. Film cieszył się dużym powodzeniem i zyskał wiele pochlebnych recenzji.

W piątek, 24 lipca, pracownicy MCKiS-u zaproszą jaworznian na melodramat “Wciąż ją kocham” z 2010 roku. To romantyczna historia Johna i Savannah, którzy mimo że pochodzą z dwóch różnych światów, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Niestety zostają rozdzieleni przez wojnę. Scenariusz filmu stworzono na podstawie powieści Nicholasa Sparksa “I wciąż ją kocham”, a reżyserią zajął się Lasse Hallström. W głównych rolach wystąpili znana m.in. z fi mu “Mamma Mia!” Amanda Seyfried i Channing Tatum, którego możemy oglądać w takich filmach, jak np. “Step Up: Taniec zmysłów” czy “I że cię nie opuszczę”.

Ostatnia z kinowych propozycji MCKiS-u to nagrodzony statuetką Satellite Awards za najlepszy film kostiumowy “Księżna”. W roli głównej wystąpiła Keira Knightley, którą kinomani na całym świecie dobrze znają z roli Elizabeth Swann w serii filmów “Piraci z Karaibów”. Tym razem aktorka wcieliła się w Georgianę Spencer, która wychodzi za mąż za księcia Devonshire. Jej życie przy boku męża nie jest usłane różami…

Start wszystkich seansów na plantach zaplanowano na godz. 21.30.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska