W Jaworznie nie ma dotąd potwierdzonego przypadku zakażenia koronaworusem. Mieszkańcy są zdyscyplinowani i stosują się do zaleceń służb. To przynosi efekty. O obowiązku przestrzegania ograniczeń w poruszaniu się przypominają w naszym mieście strażnicy miejscy. Z ich pojazdów emitowane są komunikaty z prośbą o pozostanie w domach.

zasady-bezpieczeństwaZdecydowana większość mieszkańców stosuje się do zaleceń służb sanitarnych i nie wychodzi z domów. To roztropne i ważne. Podobnie jak dalsze stosowanie zasad higieny i zdecydowane ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Ulice, place zabaw i boiska opustoszały. Urzędy niemal całkowicie przestawiły się na zdalną obsługę petentów. Nauczanie też przeniosło się do sieci. Życie kulturalne i sportowe zawieszono. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Efekt? Jesteśmy bezpieczniejsi, ale wojna z pandemią trwa.

Placówki oświatowe

Działalność placówek oświatowych zawieszono do świąt wielkanocnych. To znaczy, że dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół wrócą najwcześniej dopiero w połowie kwietnia. Aby uczniowie nie stracili tego czasu, uczą się zdalnie.

W tym roku wszystkie szkoły zostały wyposażone w dostęp do dziennika elektronicznego LIBRUS – usprawniającego i ułatwiającego kształcenie oraz zarządzanie placówkami. Wprowadzenie tego narzędzia umożliwia nam prowadzenie zajęć w sytuacji, kiedy nie są możliwe inne lekcje niż te prowadzone w systemie on-line – informuje Tomasz Jewuła, pełnomocnik prezydenta ds. oświaty.

Urzędy

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców bezpośrednią obsługę petentów wstrzymały urzędy. Urzędnicy zachęcają, by korzystać z możliwości kontaktu elektronicznego. W razie trudności, chętnie pomogą telefonicznie.

W pilnych sprawach prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny z konkretnym wydziałem lub jednostką. Kontaktować się z Urzędem Miejskim w Jaworznie można również, wykorzystując platformę ePUAP (www.epuap.gov.pl) lub mailowo pod adresem jaworzno@um.jaworzno.pl. Osoby, które chcą dokonać płatności, mogą to zrobić za pomocą przelewów elektronicznych, bez konieczności wizyty w urzędzie  wyjaśnia Dawid Litka z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Podobne zasady przyjęły też inne miejskie jednostki. Bezpośrednią obsługę petentów ograniczyły m.in. Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy, a także Miejski Rzecznik Konsumentów. Wszyscy zachęcają do kontaktu telefonicznego lub drogą elektroniczną.

Służba zdrowia

W zupełnie nowych warunkach odnaleźć się też muszą instytucje, które nie mogą przestawić się na pracę zdalną. To choćby przychodnie zdrowia, noclegownie czy domy pomocy społecznej. Tutaj w związku z epidemią również wdrożono specjalne procedury, które mają chronić zdrowie wszystkich zainteresowanych.

Specjaliści z jaworznickiego Zakładu Lecznictwa Otwartego zachęcają, by najpierw kontaktować się telefonicznie. W razie potrzeby termin wizyty ustala się, dzwoniąc pod numer 32 616 34 79. Osoby przewlekle chore, które potrzebują recepty na leki, mogą dzwonić na numery 515 178 508, 517 247 345. Zabiegi rehabilitacyjne zawieszono, a ustalanie terminów do specjalistów dla pacjentów pierwszorazowych oraz na badania USG,RTG, EEG i Holter wstrzymano do odwołania. Zespół Lecznictwa Otwartego wprowadził rejestrację do lekarza również przez internet. Za pośrednictwem konta założonego w Portalu Pacjenta ZLO można m.in. umawiać się na wizyty u lekarza, na zdalne konsultacje lekarskie, wnioskować o wypisanie recepty i wypełnić ankietę, dotyczącą wstępnej kwalifikacji w kierunku koronawirusa.

Portal Pacjenta ZLO to kolejny kanał, za pomocą którego można się z nami skontaktować i umówić na konsultacje z lekarzem. Robimy co w naszej mocy, by umożliwić naszym pacjentom jeszcze lepszy dostęp do świadczeń, a jednocześnie do minimum ograniczyć kontakt osobisty, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego – zaznacza Jacek Nowak, prezes ZLO.

sytuacja-w-jaworznieObecnie przez portal można zapisywać się do lekarzy POZ, ale ZLO sukcesywnie będzie wprowadzać kolejne narzędzia, jak zapisy do specjalistów i wideoporady. Szczegóły tego, jak można się zarejestrować i jakie warunki należy spełnić, by korzystać z Portalu Pacjenta ZLO, można znaleźć na stronie internetowej ZLO. Ważne jest też to, aby pacjent miał założone ogólnopolskie Internetowe Konto Pacjenta. Tylko dzięki niemu będzie mógł dostać kod do e-recepty.

Restrykcyjne zasady obowiązują teraz w Szpitalu Wielospecjalistycznym.

Zgodnie z zaleceniami Centrali NFZ oraz z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji epidemiologicznej i konieczność zapobieżenia transmisji koronawirusa SARS CoV- 2 wywołującego chorobę COVID-19 pomiędzy pacjentami i placówkami medycznymi na terenie poradni specjalistycznych wprowadza się wyłącznie porady telefoniczne. Poradę pielęgniarską można uzyskać pod numerem telefonu: 32 317-45-42, inne informacje pod nr tel. 32 317-45-52, 32 317-48-76. Po kontakcie telefonicznym lekarz zdecyduje o zasadności osobistego stawienia się w tutejszej placówce – informują medycy ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Zachowanie tych zasad jest niezwykle ważne, bo z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u jednej z pacjentek, trzeba było zawiesić funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w jaworznickim szpitalu. SOR wstrzymał przyjęcia w czwartek, 19 marca, o godz. 20.00.

Kwarantanną zostało objętych 18 osób, 16 z personelu SOR-u i dwoje pacjentów, którzy przebywali tam w tym samym czasie – mówi Wiesław Więckowski, lekarz
naczelny Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Dezynfekcja oddziału trwała do piątku, 20 marca, do godz. 12.00. Jaworznianka z podejrzeniem koronawirusa została odwieziona na oddział zakaźny w Tychach. Na szczęście okazało się, że nie jest zakażona.

Warto dodać, że w związku z epidemią w jaworznickim szpitalu obowiązuje

całkowity zakaz odwiedzin. W przypadku Oddziału Pediatrii oraz Oddziału Chirurgii Dziecięcej z dzieckiem przebywać może tylko jedna osoba dorosła.

Noclegownie i DPS

Nowe zasady obowiązują też w jaworznickich noclegowniach.

Dostosowaliśmy się do wszystkich wytycznych wojewody śląskiego – zapewnia Ewelina Bomba, kierownik działu ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaworznie.

I tak trzy razy dziennie podopieczni noclegowni i cały personel mają wykonywany pomiar temperatury ciała. Na terenie placówki wydzielono izolatkę, do której w razie potrzeby miałby trafi ć człowiek z podejrzeniem koronawirusa, nim przyjedzie po niego karetka. Zawieszono też wszelkie formy pracy zbiorowej, warsztaty grupowe nie są prowadzone, a podopieczni zostali poproszeni, by nie opuszczali budynku bez ważnej potrzeby. Zwiększono też nacisk na zachowywanie higieny osobistej.

Zadbaliśmy też o osoby bezdomne. Do tej pory miały zapewniony jeden posiłek dziennie. Teraz zapewniamy im całodzienne wyżywienie, w tym śniadanie, obiad i kolację – mówi Ewelina Bomba.

Względy bezpieczeństwa zaważyły też pracy jaworznickiego Domu Pomocy Społecznej. W ośrodku wprowadzono między innymi całkowity zakaz odwiedzin.

W związku z tym ograniczeniem msza święta sprawowana na terenie DPS jest teraz wyłącznie dla naszych mieszkańców – informuje Sławomir Łuszcz, dyrektor DPS w Jaworznie.

PKM

Konieczne zmiany w obsłudze pasażerów wprowadził też jaworznicki przewoźnik. Przede wszystkim ograniczono liczbę kursów, bo po zamknięciu szkół liczba pasażerów wyraźnie się zmniejszyła. Autobusy kursują więc zgodnie z wakacyjnymi rozkładami jazdy. O dodatkowych zmianach jaworznicki przewoźnik na bieżąco informuje na swojej stronie internetowej (pkm.jaworzno.pl). Wstrzymana została też sprzedaż biletów u kierowców. To jednak nie wszystko.

Codziennie każdy autobus poddawany jest dodatkowej dezynfekcji. Specjalnymi środkami przecierane są wszelkie powierzchnie, których dotykają pasażerowie, szczególnie
poręcze, przyciski, kasowniki. W pojazdach wydzielono strefy w pobliżu kabin kierowców, które są niedostępne dla pasażerów. W związku z tym nie można na razie korzystać z przednich drzwi – wyjaśnia Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

W autobusach wyposażonych w klimatyzację odblokowane zostały zamki w oknach, aby możliwe było wietrzenie wnętrza. Zamknięte zostało Centrum Obsługi Klienta PKM. Wszelkie sprawy związane z wydawaniem nowych kart, a także z obsługą reklamacji Jaworznickiej Karty Miejskiej załatwiane będą z wykorzystaniem dedykowanego adresu e-mail: reklamacje@pkm.jaworzno.pl.

Przedsiębiorcy w opałach

W trudnej rzeczywistości odnaleźć się muszą jaworzniccy przedsiębiorcy. W związku z epidemią zamknięto kina, restauracje, puby i kluby oraz przedszkola i żłobki. W kiepskiej sytuacji znaleźli się też przedsiębiorcy i pracownicy branż turystycznej i transportowej. Klienci masowo odwołują wyjazdy. Rezygnują nawet z krajowych wycieczek.

Apelujemy do naszych klientów, by nie odwoływali swoich wyjazdów, tylko przełożyli je na późniejsze terminy, kiedy epidemia zostanie już zwalczona. Być może to pozwoli nam przetrwać – podkreśla Renata Skrzyńska z Travelplanet.

A jaworzniccy przedsiębiorcy z branży gastronomicznej próbują dostarczać jedzenie na wynos.

W galeriach handlowych otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. W jaworznickim Centrum Handlowym Galena działają m.in. Carrefour, apteki, banki, kantor i drogerie. Do galerii można wejść od strony Carrefoura przez wejście B z parkingu przy chodniku ruchomym, od ul. Grunwaldzkiej oraz wejściem głównym.

Zupełnie niecodzienne zalecenia dla wiernych wydał też ks. Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. Osoby starsze i schorowane są zwolnione z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej liturgii w kościołach. Mogą pozostać w domach i śledzić transmisję niedzielnej mszy świętej w mediach. Dyspensa od uczestniczenia w niedzielnej eucharystii dotyczy oprócz osób starszych, osób z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Kochani, dołóżmy wszelkich starań, by zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem – prosi ks. Grzegorz Kaszak.

Jaworzniccy księża zachęcają do tego, by śledzić internetowe lub telewizyjne transmisje nabożeństw. Wszyscy zgodnie apelują, by zostać w domu. Aby zachęcić do tego mieszkańców i zmniejszyć ryzyko zachorowań w mieście zamknięto place zabaw i boiska. O pozostanie w domach apeluje też Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Rozumiem, że musimy od czasu do czasu coś kupić, ale naprawdę spacerowanie po GEOsferze, po Gródku, po ulicach miasta, to szukanie zupełnie zbędnego “guza”. Przypominamy i informujemy o istniejącym zagrożeniu. Żeby jeszcze skuteczniej dotrzeć do mieszkańców cały czas prowadzimy oraz planujemy kolejne działania w przestrzeni miasta. Przekaz jest jeden: koniecznie trzeba zostać w domu – przypomina prezydent Jaworzna.

Tekst: Grażyna Dębała


Miliony na walkę z koronawirusem

24 mln euro, czyli niemal 110 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zostanie przeznaczone na walkę z koronawirusem w woj. śląskim. To efekt działań marszałka Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałka Wojciecha Kałuży, wicemarszałka Dariusza Starzyckiego, Zarządu Województwa Śląskiego i pracowników Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Dziś priorytetem dla Zarządu Województwa jest zdrowie mieszkańców. Na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa przeznaczamy dodatkowe środki z budżetu województwa. Komisja Europejska wspiera te działania. W najbliższym czasie będziemy informować, na co trafi ą tak znaczne środki – deklaruje Jakub Chełstowski.