Ulica Martyniaków zostanie wkrótce przebudowana. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 16 lipca, radni zdecydowali o zabezpieczeniu pieniędzy na wkład własny gminy w to przedsięwzięcie.

Ulica ta zostanie rozebrana i zbudowana od podstaw razem z systemem odwodnienia na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego do miejsca, gdzie w ubiegłym roku TAURON zlikwidował przejazdy kolejowe (skrzyżowanie z ul. Promienną – przyp. red.) – wyjaśnia Dawid Litka z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Choć w związku z remontem kierowców czekają trudne miesiące, to z pewnością warto będzie uzbroić się w cierpliwość. Po zakończeniu prac jeździć będzie się wygodniej i bezpieczniej. Przede wszystkim ulica Martyniaków zyska nową nawierzchnię. Sprawniej można będzie też skręcić w lewo z ulicy Martyniaków w Wojska Polskiego, bo powstanie tam dodatkowy pas dla kierowców, którzy jadą w stronę Sosnowca i Katowic. Od ulicy Wojska Polskiego do Energetyków zostanie poprowadzona asfaltowa droga dla rowerów. Projekt przewiduje też budowę wysp dzielących jezdnie, przebudowę i budowę zatok autobusowych i peronów przystankowych, chodników i zjazdów. Przebudowane zostaną kanalizacja deszczowa i oświetlenie uliczne. Przejścia dla pieszych w ciągu ulicy Martyniaków doświetlone będą lampami wertykalnymi. Nowe oświetlenie zyskają też przystanki autobusowe.

Jeśli w ciągu trzech lat Wydział Inwestycji Miejskich pozyska kolejne dofinansowania, to przebudowany zostanie również odcinek ulicy Martyniaków do skrzyżowania z ul. Moniuszki, gdzie powstanie rondo – zapowiada Dawid Litka.

Przebudowa ul. Martyniaków ruszyć ma jeszcze w tym roku i kontynuowana będzie w przyszłym. Radni zapewnili finansowanie projektu do roku 2022. Dodatkowe 5 mln zł na przebudowę ulicy Martyniaków udało się zdobyć z Funduszu Dróg Samorządowych.

Tekst: Grażyna Dębała