Trzecie, piąte i szóste miejsce zajęły zawodniczki MCKiS Jaworzno w Mikołajkowym Turnieju Minisiatkówki Dwójek Dziewcząt, który odbył się 5 i 6 grudnia w hali w Osiedlu Stałym.

Dla jaworznickich czwartoklasistek były to pierwsze takie zawody i spotkania z bardziej doświadczonymi rówieśniczkami. Niewykluczone, że w przyszłości zasilą drużynę MCKiS-u, która znów będzie się liczyć na ogólnopolskich parkietach.

W zawodach wzięło udział 18 zespołów z Mysłowic, Tychów, Częstochowy, Katowic i Jaworzna – wymienia Mariusz Łoziński, koordynator sekcji siatkówki żeńskiej w MCKiS. Na pierwszym i drugim miejscu podium stanęły zawodniczki drużyn wystawionych przez klub Silesia Volley Mysłowice. Ale trzecia pozycja należała do naszych podopiecznych, uczennic Szkoły Podstawowej nr 16. Z kolei miejsca piąte i szóste zajęły zawodniczki ze Szkoły Podstawowej nr 7 – informuje.

Uczennice klas sportowych SP 7 i SP 16 na co dzień uczestniczą w profesjonalnym szkoleniu siatkarskim prowadzonym przez trenerów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Dziewczęta są nadzieją jaworznickiej siatkówki.

W 2017 roku podjęliśmy bardzo trudną dla nas, ale zarazem przemyślaną decyzję o niezgłaszaniu do rozgrywek drugoligowego zespołu siatkarskiego kobiet. Jednym z jej podstawowych motywów było to, że w drużynie brakowało naszych wychowanek. Informowaliśmy wówczas, że zamierzamy odbudować dziewczęcą siatkówkę w naszym mieście. Od razu rozpoczęliśmy dążenia do osiągnięcia założonych celów – podkreśla Dariusz Chrapek, dyrektor ds. sportu MCKiS Jaworzno. Mamy nadzieję, że włożony wysiłek i ciężka praca już za kilka lat przyniosą efekty w postaci medali na mistrzostwach Śląska i Polski i zapewnią awans do rozgrywek na szczeblu centralnym – dodaje.

Reorganizację siatkówki dziewcząt rozpoczęto od zmniejszenia liczby klas sportowych w jaworznickich podstawówkach. Wcześniej takie klasy, od czwartej wzwyż, istniały w kilku szkołach w Jaworznie. Obecnie siatkarskie szkolenie zostało skoncentrowane w SP 7 i SP 16.

MCKiS ma też ofertę dla młodszych dziewcząt, z klas drugich i trzecich wszystkich szkół w naszym mieście. Od ubiegłego roku dziewczynki mogą trenować w ramach cyklu “MCKiS-Lubimy Sport” w halach sportowych na Leopoldzie i w Osiedlu Stałym. Zajęcia odbywają się pod okiem koordynatora programu, trenera Mariusza Łozińskiego, oraz trenerek Anny Patuchy i Karoliny Lemańskiej. Od samego początku cykl cieszy się ogromną popularnością. W pierwszej edycji wzięło udział niemal 60 małych jaworznianek, większość z nich zasiliła w tym roku szkolnym czwarte klasy siatkarskie. Obecnie trwa druga edycja cyklu “MCKiS – Lubimy Sport”. Ona też cieszy się dużym powodzeniem.

Bardzo polubiłam siatkówkę i chcę być coraz lepsza w tej dyscyplinie – przyznaje Julia Paduch, która od września uczy się w SP 16. Najlepiej idą mi odbicia, teraz trenuję zagrywkę tenisową – dodaje.

Miłością do siatkówki zapałała też Martyna Parzyk, obecnie uczennica SP 7. Uważa, że dzień bez aktywności fizycznej to stracony czas.

Jak nie ma treningów, to mnie po prostu w domu roznosi. Nawet w święta zamierzam trochę poćwiczyć z piłką – podkreśla.

Trenerzy są zadowoleni z efektów szkolenia, choć utrudnia je niestety pandemia.

Mimo to dziewczęta są pełne zapału i pilnie trenują. Od zeszłego roku zrobiły bardzo duże postępy – chwali Anna Patucha.

Szkolenie w ramach sekcji siatkówki dziewcząt odbywa się w kilku grupach wiekowych. Grupy naborowe są prowadzone przez trenerkę Teresę Łozińską (klasy 4-6), a także, w ramach cyklu “MCKiS – Lubimy Sport”, przez Annę Patuchę i Karolinę Lemańską (niegdyś zawodniczkę drugoligowego zespołu MCKiS) – klasy 2-3. Obie trenerki zajmują się także szkoleniem dziewcząt klas czwartych w minisiatkówce, pani Karolina trenuje uczennice z SP 7, a pani Anna z SP 16. Szkoleniowcem pierwszego zespołu młodziczek w SP 16 jest Wojciech Gryc. Zespołem nr 2, w SP 7, opiekuje się Maciej Rzędzicki. Trenerem zespołu juniorek i drużyny, biorącej udział w rozgrywkach II ligi śląskiej, jest Mariusz Łoziński.

W styczniu wytypowane przez trenerów czwartoklasistki rozpoczną rywalizację w Śląskiej Lidze Minisiatkówki dziewcząt, której finały rozgrywane są z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zawodniczki MCKiS wezmą też udział w obozie, który zostanie zorganizowany podczas nadchodzących ferii zimowych. Treningi przeplatane turniejami minisiatkówki odbywać się będą dwa razy dziennie, a dla dziewcząt zaplanowano również inne atrakcje.

Tekst: AZ-H