Przez tydzień (od 30 września do 6 października) świętowali jaworzniccy seniorzy. Mimo kapryśnej pogody atmosfera tradycyjnie była po prostu gorąca. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach święta seniorów
przyciągały tłumy jaworznian. W ramach obchodów odbyły się koncerty, biesiada, zabawa taneczna, rajd nordic walking, a także Kiermasz Pracy, spotkania i prelekcje. Seniorzy bardzo chętnie korzystali z wszystkich zaproszeń i zgodnie deklarowali, że bawią się świetnie.

W Jaworznie Tydzień Seniora świętowaliśmy już po raz czwarty. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od przekazania seniorom klucza do miasta. W tym roku to Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna i pomysłodawczyni wydarzenia, wręczyła jaworznianom ten symbol władzy. Wszystko działo się w poniedziałek (30 września) w Młodzieżowym Domu Kultury.

Dzisiejsze spotkanie to sama przyjemność. W imieniu swoim i pana prezydenta Pawła Silberta życzę Państwu dużo zdrowia, uśmiechu, siły, pięknych wieczorów, takich jak dzisiaj, kiedy możemy wspólnie się spotkać. Żebyście Państwo mieli oparcie w rodzinie, przyjaciołach, mieli jak najwięcej czasu na te wspólne spotkania – mówiła Monika Bryl.

Początek obchodów to koncert Piosenki Odkopanej. Chętnych, by uczestniczyć w tym wydarzeniu było tak wielu, że organizatorzy przygotowali dwie jego edycje.

Było naprawdę magicznie. Kto nie był, niech żałuje, a to przecież dopiero start Tygodnia Seniora – podkreślała Krystyna Janicka, jedna z uczestniczek koncertu.

Atmosfera już do końca odchodów była gorąca, a seniorzy nie zawiedli nawet wtedy, gdy pogoda wcale nie rozpieszczała.

Bardzo się cieszę, że w Jaworznie myśli się o seniorach, czego wyrazem jest między innymi Tydzień Seniora. Deszcz nie przeszkadza w dobrej zabawie. Niektórzy tańczą pod parasolem. Można wspólnie pośpiewać i potańczyć. Takie wydarzenia to też okazja, by się spotkać, poznać, porozmawiać i nawiązać nowe znajomości – mówiła Bożena Zięba podczas biesiady w GEOsferze.

 tydzień-seniora

Tydzień niezwykły i bardzo udany

monika-brylMonika Bryl – zastępca prezydenta Jaworzna, pomysłodawczyni Tygodnia Seniora
Czwarta edycja Tygodnia Seniora okazała się kolejnym sukcesem. Już po pierwszym dniu i tak licznej frekwencji, wiemy, że naszym jaworznianom podoba się ta inicjatywa. Jej sukces tkwi chyba w energii naszych jaworznickich seniorów. Oni zawsze dopisują, świetnie się bawią. Na koncercie „Piosenki odkopanej” reagowali bardzo żywo i z uśmiechem. Cieszę się, że hity, takie jak ognisko w GEOsferze, kawiarenka bardzo odpowiadają seniorom, to się powtarza, ale cieszy się uznaniem. Ale w tym roku pojawiły się też nowości – targi pracy, warsztaty kulinarne. A na prelekcje o zdrowiu, nordic walking nie trzeba chyba namawiać, nasi seniorzy zawsze chętnie z tego korzystają. Mam takie marzenie, aby w przyszłym roku tych miejsc i atrakcji było jeszcze więcej.

Czas spotkań, rozmów, nawiązywania przyjaźni, dobrych życzeń, wspólnej zabawy i wielu miłych wrażeń. Organizowany w Jaworznie po raz czwarty Tydzień Seniora okazał się wielkim, nie tylko frekwencyjnym sukcesem.

Bądźcie Państwo podporą dla swoich dzieci, przykładem dla młodszych pokoleń, bo to my młodsze pokolenie czerpiemy wiedzę z waszego doświadczenia – powiedziała do seniorów Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

I zapewniła: W tym roku Urząd Marszałkowski pierwszy raz, ale nie ostatni, zaangażował się w organizację Tygodnia Seniora. Bardzo cenimy i poważamy ludzi starszych. Nasze województwo prowadzi szeroko zakrojoną i otwartą politykę na potrzeby tej grupy ludzi. Zależy nam na jej społecznej aktywności.

tydzień-senioraInauguracja tegorocznych obchodów to niezwykły koncert pod nazwą “Piosenka odkopana”. Publiczność reagowała bardzo spontanicznie. Seniorzy śpiewali wspólnie z artystami i nagradzali ich występy owacjami na stojąco. Dla jaworznian zagrała grupa “A jednak ty”, muzycy z formacji “Marek Długopolski z Przyjaciółmi” oraz pomysłodawcy koncertów pod hasłem “Piosenka odkopana”, czyli Maciej Talaga, Marek Długopolski i Współwyznawcy. Usłyszeliśmy m.in. szlagiery lat 60., 70. i 80.

We wtorek seniorzy przenieśli się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zorganizowano I Jaworznicki Kiermasz z Pracą. Tutaj zapoznać się mogli z ofertami pracy. Były też stanowiska fundacji i stowarzyszeń, które poszukują wolontariuszy. O swoich pasjach i zajęciach opowiadały panie z zespołów śpiewaczych, które działają przy Miejskim Centrum Kultury i Sportu, byli też studenci Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Najgorsze co można zrobić na emeryturze, to zamknąć się w czterech ścianach. Warto skorzystać z propozycji, jakie dla seniorów przygotowało nasze miasto, a wybierać jest z czego. Nasz Uniwersytet zaprasza wszystkich zainteresowanych. Można uczyć się języków obcych, pływać, uczestniczyć w ciekawych spotkaniach i wykładach – wylicza Krystyna Łaźnia, szefowa JUTW.

tydzień-senioraBiesiada w GEOsferze, czyli trzeci dzień obchodów Tygodnia Seniora, to również spory sukces. Mimo deszczu seniorzy śpiewali, tańczyli i uprawiali fitness. Były też smakołyki dla wyrównania poziomu kalorii. W czwartek seniorzy wysłuchali koncertu “Moniuszko od serca”. Arie i pieśni Moniuszki wykonali młodzi, zdolni wokaliści. Występy uzupełnione były ciekawostkami i anegdotami z życia kompozytora. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również piątkowe gawędy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i koncert Teatrze Sztuk.

Wszyscy doskonale bawiliśmy się podczas wieczoru bajek połączonych z muzyką w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Odmłodziliśmy się o kilkadziesiąt lat. Uważam, że takie wydarzenia są potrzebne. Bardzo integrują nasze środowisko. Program obchodów Tygodnia Seniora jest bogaty i zróżnicowany – ocenia Alicja Dudek, uczestniczka Tygodnia.

Kawiarenka seniora zorganizowana w sobotę na jaworznickim Rynku po prostu pękała w szwach, a seniorzy z apetytem pałaszowali słodkie smakołyki, pijąc kawę i herbatę. Mimo zimna nie brakowało też publiczności, która oklaskiwała młodych jaworznian, prezentujących na scenie swoje talenty.

Obchody zakończyły się w niedzielę mszą świętą odprawioną w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w intencji seniorów. Można też było wysłuchać koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie.

Główni organizatorzy wydarzenia: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Honorowy patronat: Marszałek Województwa Śląskiego. Partner główny: TAURON Polska Energia S.A. Współorganizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury, Powiatowy Urząd Pracy, GEOsfera, CK Teatr Sztuk oraz MBP.

Tekst: GD, ES