“Stopiłeś” to najlepiej punktowane słowo, ułożone podczas XIV Ogólnopolskich Mistrzostw Jaworzna w Scrabble. Ułożył je Krzysztof Kałuża z Sosnowca, zdobył za nie aż 176 punktów.

Zawody, które były jednocześnie otwartym turniejem Polskiej Federacji Scrabble, odbyły się w weekend 14-15 września w sali sportowej MCKiS w Byczynie. Wzięło w nich udział 50 zawodników, którzy przyjechali do naszego miasta z całej Polski.

Zjawili się m.in. mieszkańcy Wrocławia, Świnoujścia, Sandomierza, Gorzowa Wielopolskiego, Krakowa – wymienia Aneta Szczyrzyca, instruktorka klubu MCKiS Podłęże, która zajmuje się organizacją turnieju w Jaworznie.

Gracze mierzyli się ze sobą w 12 rundach, trwających po kilkadziesiąt minut. Jeśli mieli jakieś wątpliwości, mogli sprawdzić poprawność danego słowa w elektronicznym słowniku.

Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia PFS, Maciej Śliwa.

Aby grać na wysokim poziomie, trzeba dużo trenować, zaprzyjaźnić się ze słownikami, zasadami polskiej ortografii, fleksji, poznawać również specjalistyczne słowa z różnych dziedzin wiedzy – zaznacza arbiter.

Ubiegłorocznego tytułu mistrza bronił pochodzący ze Świnoujścia, a mieszkający w Warszawie Jakub Zaryński.

Jaworznicki turniej słynie z wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego. Jest to więc impreza, której staram się nie odpuszczać – podkreśla.

W tym roku nie udało mu się jednak zająć miejsca na podium.

Mistrzem scrabble w Jaworznie został krakowianin Kamil Górka.

Podoba mi się to, że w scrabblach trzeba kombinować, liczyć, poznawać słowa – zaznacza.

Wyłoniono też najlepszą kobietę zawodów, którą została Natalia Ogierman z Katowic. Wręczono statuetki i nagrody specjalne. Otrzymali je: Krzysztof Kałuża z Sosnowca za najdroższy ruch, Maciej Czopik z Jaworzna – najlepszy debiutant, Dominik Ulejczyk z Będzina – najlepszy junior, Andrzej Rechowicza z Katowic, Lidia Szpakowska i Sławomir Wiśniowski z Jaworzna – najlepsi seniorzy, Szymon Sztajnert z Wisły – najmłodszy zawodnik, Lidia Szpakowska – najstarszy uczestnik zawodów. Był też upominek dla 14. gracza turnieju (otrzymał go Dominik Ulejczyk).

W ramach zawodów odbył się także turniej towarzyszący – IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble Nauczycieli i Instruktorów. Wygrał je Dariusz Putoń z Rudy Śląskiej.

Konkurs poetycki zwyciężyła z kolei Marta Majewska z Wadowic.

Organizatorami mistrzostw były Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie – Klub “Podłęże”, Polska Federacja Scrabble w Warszawie i Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Impreza była częścią cyklu Mistrzostw Regionów 2019 – Południe.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska