Mimo że zima w pełni, to na terenie Sosiny trwają prace, które przygotowują kąpielisko do otwarcia. Czysta woda, piaszczyste plaże, wielofunkcyjne boiska, ścieżka dla rowerzystów, spacerowiczów i rolkarzy, wygodne miejsca parkingowe  – to tylko część nowości. MCKiS kupiło już rowery wodne i kajaki. Pięć kiosków gastronomicznych już wkrótce czekać będzie na najemców.

Po zakończeniu prac obiekt trudno będzie poznać. Przez cały rok oferować będzie znakomite warunki do wypoczynku, jakiego dotąd w tym miejscu jeszcze nie było.

Jaworznianie deklarowali, że na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego “Sosina” brakuje miejsc, które oferowałyby usługi gastronomiczne. Chcemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Właśnie kupujemy specjalne kioski gastronomiczne, w których przedsiębiorcy będą mogli prowadzić tego typu działalność – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Kiosków będzie pięć. Staną w sąsiedztwie dawnego pola biwakowego. Punkty korzystać będą z potrzebnej infrastruktury technicznej, będą mieć dostęp do wody i mediów. Teren już został uporządkowany. Rozebrano stare obiekty, położono nową nawierzchnię. W sąsiedztwie ustawione zostały stoliki i ławki.

Sosina to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Jaworzna. Jaworznianie wypoczywają tam nie tylko wiosną czy latem, ale równie chętnie spacerują w tym rejonie jesienią i zimą. Zależy nam na tym, by Sosina była obiektem całorocznym i do tego chcemy zachęcić też przedsiębiorców, którzy będą oferować swoje usługi na tym terenie – zapowiada dyrektor MCKiS.

Warto śledzić media społecznościowe i stronę internetową MCKiS, bo właśnie tam najszybciej znaleźć można będzie informacje o możliwości zajęcia kiosków gastronomicznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to MCKiS najemców szukać będzie na przełomie stycznia i lutego.

Sosina ma być kąpieliskiem nie tylko wygodnym, pięknym i nowoczesnym, ale również bezpiecznym. O to zatroszczą się ratownicy, którzy w sezonie strzec będą bezpieczeństwa kąpiących
się plażowiczów. Sosina jest już niemal gotowa na przyjęcie gości. Trwają jeszcze prace przy tworzeniu nowych miejsc parkingowych. Chodzi o to, by jak najwięcej aut mogło wygodnie zaparkować na odpowiednio przygotowanych parkingach. Nową nawierzchnię zyskała już droga prowadząca od hotelu Wodnik do ronda, a w garażu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu czekają kupione właśnie rowery wodne i kajaki.

Prace związane z Sosiną rozpoczęły się jeszcze w 2018 roku. Ze względu na ogromną skalę inwestycji podzielono ją na etapy. Koszty tej inwestycji to blisko 31 mln zł, przy czym prawie 21 mln zł udało się pozyskać z unijnych środków.

Tekst: Grażyna Dębała