Niezwykły spektakl obejrzeć można było 22 września, w Teatrze Sztuk. To wspólne dzieło dzieci z grup teatralnych Groszki i Niebieskie Żarówki. Młodzi artyści przygotowali przedstawienie, które jest swoistym zaproszeniem do świata ludzi dotkniętych autyzmem.

Projekt pod nazwą Lato Niebieskich Żarówek rozpoczęliśmy w ostatnim tygodniu wakacji. Prace nad spektaklem poprzedziły działania warsztatowe, takie jak: praca nad ruchem scenicznym, dykcją, a także scenografią, której uczestnicy projektu są współautorami. Co warte podkreślenia – scenariusz spektaklu powstał właśnie podczas tych warsztatów – opowiada Marlena Budak, współautorka projektu.

Jednym z ważniejszych założeń projektu realizowanego w jaworznickim Teatrze Sztuk była integracja dzieci autystycznych z neurotypowymi. To zadanie udało się znakomicie.

Początki współpracy nie były łatwe, ale z wraz z upływem czasu i kolejnymi próbami poznawaliśmy się coraz lepiej. Dziś mogę powiedzieć, że się po prostu zaprzyjaźniliśmy. Udział w tym projekcie to była naprawdę niezwykła przygoda – mówił po spektaklu Szymon Tański, jeden z aktorów.

Młodzi artyści skradli serca publiczności. Widzowie nie kryli wzruszenia.

To było naprawdę niezwykłe doświadczenie. Ten spektakl to okazja, by w jakiejś mierze doświadczyć, jak świat odbiera człowiek z autyzmem. Jeśli tylko będzie okazja, to z wielką chęcią zobaczę to przedstawienie jeszcze raz. Dziękuję za te emocje – twierdzi Maria Materla, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Spektakl “Jestem Niebieską Żarówką” można będzie obejrzeć jeszcze raz. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dzieci wystąpią w listopadzie.

Teatr to magia i tę magię można było zobaczyć podczas naszego spektaklu. Praca z dziećmi była fantastyczną przygodą. Nasi artyści pracowali z dużym zaangażowaniem. Podziękowania należą się też rodzicom, którzy uczestniczyli we wszystkich próbach i byli niezwykle pomocni. To na pewno nie było nasze ostatnie wspólne przedsięwzięcie – mówi Katarzyna Pokuta, jedna z autorek projektu.

Tekst: GD