Sportowe podsumowanie

Miniony rok był dla jaworznickiego sportu udany. Braliśmy udział w ogólnopolskich imprezach, cieszących się ogromną popularnością, a nasze kluby i poszczególni zawodnicy odnieśli wiele sukcesów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Uwielbiamy rowery!

Najbardziej widowiskowymi i bardzo lubianymi w naszym mieście są wielkie imprezy kolarskie. W tym roku gościliśmy w Jaworznie aż dwa wyścigi. Największe sportowe wydarzenie w Polsce, Narodowy Wyścig Niepodległości, czyli 75. edycja Tour de Pologne pojawił się u nas 7 sierpnia. Organizowaliśmy start do czwartego etapu tych zawodów. 6 lipca w Jaworznie zlokalizowana była natomiast meta czwartego etapu innej dużej imprezy kolarskiej, Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. Przeprowadzane cyklicznie badania opinii mieszkańców Jaworzna o stanie miasta, warunkach życia i oczekiwaniach wobec władz miejskich potwierdzają, że wysoko oceniamy organizację wyścigów w naszym mieście, a dodatkowym dowodem tego była z pewnością wygrana w konkursie na najpiękniejsze miasto startowe 75. Tour de Pologne. Lubimy rowery i dajemy temu wyraz podczas organizowanych w naszym mieście rajdów. Spośród ubiegłorocznych z pewnością warto podkreślić ten, który zorganizowany został 30 września, w dniu otwarcia pierwszej ekspresowej trasy rowerowej w Polsce, Velostrady. Kolejna ogromną imprezą rowerową był Tauron Night Biking, który 31 sierpnia zgromadził ponad tysiąc cyklistów. Wysoką jakość organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu imprez rowerowych potwierdzają goście z sąsiadujących miast, którzy bardzo chętnie biorą udział w jaworznickich wydarzeniach.

Drużynowo…

Jednym z kluczowych wydarzeń sportowych ubiegłego roku był z pewnością awans siatkarzy MCKiS Jaworzno do pierwszej ligi. To dla wielu kibiców zapowiedź powrotu wielkiego sportu drużynowego do naszego miasta i z pewnością chrapka na awans do PlusLigi. Na to jeszcze trzeba będzie poczekać. Jaworznicki beniaminek, zasilony kilkoma młodymi zawodnikami, ma w tym sezonie przede wszystkim za zadanie bezpieczne utrzymanie się na obecnym poziomie rozgrywek, ale kto wie, może za jakiś czas będziemy na jaworznickich parkietach gościć drużyny ZAKSY, Skry, czy Jastrzębskiego Węgla? Wspominając miniony rok, nie sposób zapomnieć o walce o awans jaworznickich koszykarzy. Sokołom zabrakło właściwie jednego wygranego meczu, żeby wkroczyć na parkiety pierwszej ligi! Warto wspomnieć też o klubach
piłkarskich. Spośród grających na ligowych murawach jaworznickich drużyn, dwie obchodziły w minionym roku ważne dla siebie jubileusze. Victoria 1918 Jaworzno na stulecie klubu zorganizowała dużą imprezę, której elementem był mecz towarzyski z Wisłą Kraków. Również Szczakowianka w 2018 świętowała. Klub na 95-lecie swojej działalności przygotował dla kibiców wiele atrakcji.

Siła, technika, walka

Jaworznicką drużyną, zdobywającą najwięcej medali jest natomiast od lat MCKiS Tytan Armwrestling Klub. Nasi siłacze niezmiennie utrzymują pozycję najlepszej ekipy seniorskiej w kraju, potwierdzając to na
każdym niemal turnieju. W tym roku do swojego ogromnego worka medali (mają ich ponad 1,2 tys.), oprócz tryumfów na najważniejszych zawodach ogólnopolskich, dołączyli m.in. brąz Lucjana Fudały XV Pucharu Świata Zawodowców Złoty Tur 2018. Wiele medali przywieźli do Jaworzna również zawodnicy sportów walki. Zarówno ci walczący na matach, jak i na ringach – jaworznianie od dekad świetnie radzą
sobie w tych dyscyplinach.

Po asfalcie, w terenie

Niezmiennie ogromną popularnością cieszą się organizowane w naszym mieście imprezy cykliczne. Uliczna “Piętnastka” znowu przyciągnęła do naszego miasta mnóstwo biegaczy z Polski i świata i po raz kolejny została wybrana najlepszym biegiem na tym dystansie w Polsce. Rekord frekwencji został pobity w minionym roku w Tauron Triathlonie “Stalowy Sokół”, a lokalnych imprez biegowych oraz Nordic Walking (wśród nich należy wymienić największą, organizowaną w czerwcu w GEOsferze) nie sposób policzyć.

Inwestycje

Biegaczy i amatorów lekkiej atletyki z pewnością ucieszy też fakt, że wkrótce będą mieli do dyspozycji stadion lekkoatletyczny przy ul. Moniuszki. Inwestycja ma na pewno ruszyć w tym roku. Jedną z najważniejszych inwestycji sportowych minioego roku było na pewno boisko ze sztuczną nawierzchnią, wybudowane na Stadionie Miejskim przy ul. Krakowskiej. Nie można zapomnieć o termomodernizacji
Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS i rewitalizacji Sosiny. Te dwie, wielkie inwestycje ruszyły w roku 2018, a ich finał ma nastąpić w tym roku.

Tekst: Dawid Litka

dariusz-chrapekPracowity rok, interesujące perspektywy

Dariusz Chrapek
Zastępca dyrektora ds. sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu

Podsumowując najważniejsze wydarzenia sportowe roku z pewnością na początku trzeba wymienić organizację startu etapu Tour de Pologne. To bardzo oczekiwana przez mieszkańców impreza, która zawsze ściąga na nasz Rynek tłumy kibiców. Ogromne zainteresowanie tym wielkim wyścigiem kolarskim ma też odzwierciedlenie w codziennej aktywności mieszkańców naszego miasta, którzy przecież uwielbiają rowery. Widać to było podczas organizowanych i współorganizowanych przez nas rajdach, kiedy padały kolejne rekordy frekwencji.

Nie mniej wymagającym pod kątem logistycznym i organizacyjnym było przygotowanie mety etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Tym razem mieszkańcy mogli zobaczyć kolarzy finiszujących na naszym Rynku oraz towarzyszące temu wydarzeniu atrakcje. W tym wypadku koordynacja działań zabezpieczających imprezę była wręcz trudniejsza niż podczas zabezpieczania startu wyścigu. Może to być zaskoczeniem dla niektórych, ale niezwykle wymagającym i skomplikowanym pod względem organizacyjnym wydarzeniem był towarzyszący “Jaworznickiej Piętnastce” Bieg Dla Dzieci na plantach. Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa 600 młodym zawodnikom i znacznie większej rzeszy kibiców oraz rodziców zgromadzonych w jednym miejscu, było nie lada wyzwaniem. A fakt, że bieg odbył się bez problemów i incydentów, można uznać za spory sukces.

Jeśli zaś mówimy o ubiegłorocznych sukcesach, to nie sposób nie wspomnieć o awansie naszych siatkarzy do pierwszej ligi i, co jest tego konsekwencją, zwycięstwie w plebiscycie Śląskiego Związku Siatkówki w kategorii Debiut Roku sezonu 2017/2018.

Niezwykle ważne są też inwestycje w infrastrukturę realizowane w naszym mieście. Wybudowanie profesjonalnego boiska treningowego na stadionie przy ul. Krakowskiej było największym tegorocznym sukcesem. Jednak nie możemy zapomnieć o rozpoczętej termomodernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej i rewitalizacji zalewu Sosina. To niezmiernie ważne projekty realizowane przez Urząd Miejski w Jaworznie, które w znacznym stopniu poprawią jakość naszej bazy sportowo-rekreacyjnej. Przyczyni się też z pewnością do tego budowa stadionu lekkoatletycznego przy ul. Moniuszki. To inwestycja, na którą czekało wielu mieszkańców i liczymy na to, że tak samo jak prace w hali i na terenie Sosiny, uda nam się zakończyć w możliwie najszybszym terminie.

Przed nami oczywiście mnóstwo imprez cyklicznych, które cieszą się bardzo dużym powodzeniem, jak wspomniana “Piętnastka”, Tauron Triathlon “Stalowy Sokół”, Bieg na Orientację, Wyścig Rowerów Górskich i wiele innych, których w roku 2019 z pewnością nie zabraknie, a jestem przekonany, że będziemy przygotowywać dla mieszkańców coraz to nowe wydarzenia.

2019-01-18T07:27:13+00:0011/01/2019|Kategorie: MCKiS, Puls Jaworzna, Rekreacja, Sport, Z miasta|Tagi: , |