Już w najbliższy poniedziałek, 13 stycznia uczniowie z naszego województwa otwierają tegoroczną zimową przerwę w lekcjach.

Pracownicy miejskich instytucji zapewniają, że niezależnie od pogody, atrakcji nie zabraknie. Programy Akcji Zima obfitują w ciekawe propozycje. Wybierać można spośród zajęć artystycznych i sportowych. Będzie też sporo wycieczek, zajęć kulinarnych a nawet warsztaty detektywistyczne.

W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego zajęcia będą się odbywały od godziny 9 do 13. W tym czasie uczestnicy Akcji Zima będą uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, teatralnych i zajęciach plastycznych. W szczakowskim Domu Kultury odbywać się będą też zajęcia wokalne, ruchowe, a nawet warsztaty detektywistyczne. Będą też wycieczki. Dzieci pojadą na spektakl w Śląskim Teatrze Lalek. Wybiorą się też do kina i Fabryki Ozdób Choinkowych w Bęble.

Na nudę na pewno narzekać nie będą uczniowie, którzy ferie spędzać będą w byczyńskim klubie Niko.

Przygotowaliśmy sporo atrakcji. Propozycje są różne, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Gwarantujemy świetną atmosferę i ciekawe zajęcia. Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 14 lat – mówi Ewelina Ogiołda, kierownik obiektów kultury w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Klub Niko zaprasza w poniedziałek, 13 stycznia na godzinę 10. Tego dnia dzieci będą miały okazję się poznać podczas wspólnych zabaw i warsztatów artystycznych. Omówiony zostanie
też regulamin i zasady uczestnictwa. W programie ferii znalazło się sporo wycieczek. Dzieci pojadą między innymi do fly parku, na kręgle, basen i do gliwickiej palmiarni. Będzie też wycieczka do Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie. Sporo będzie się też działo w klubie Kasztan. Uczestnicy Akcji Zima będą mogli pograć w planszówki, tenisa stołowego i bilard. Będzie też wyjście do biblioteki i wycieczki. Dzieci pojadą m.in. do fabryki porcelany w Katowicach Bogucicach.

Uczestnicy Akcji Zima w klubie Gigant też będą sporo podróżować. W czasie zimowej przerwy w lekcjach odwiedzą na przykład kręgielnię, salę zabaw Nibylandia w Katowicach, Muzeum Ognia w Żorach, Manufakturę Cukierków i Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Obejrzą też szopki w Panewnikach i bazylice św. Ludwika Króla. Będą też warsztaty kulinarne z pieczenia i dekorowania ciasteczek oraz taneczne i scrabble. Feryjny maraton taneczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbywać się będzie w hali sportowej w Osiedlu Stałym.

Uczestnicy zajęć w klubie “Strażak” wybiorą się do Muzeum Śląskiego, by obejrzeć wystawę “Śląsk dawny i obecny”. Bawić się też będą w specjalnej sali zabaw interaktywnych. Bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty kulinarne “Ciasteczkowo-bajkowo”, w których udział wezmą panie z zespołu śpiewaczego Dąbrowianki. Będą też warsztaty modelarskie, wyjazd do biblioteki i sali zabaw Kosmos w Mysłowicach.

Sporo ciekawych propozycji znalazło się też w programie Akcji Zima przygotowanym dla uczestników zajęć w klubie Wega w Ciężkowicach. Dzieci będą grały w planszówki i budowały z klocków Maple. Będą też zajęcia plastyczne, wyjazdy do kina i na karaoke.

Jeśli pogoda dopisze i będzie śnieg, to dzieci będą też mogły wspólnie ulepić bałwana i budować inne śnieżne konstrukcje – zapowiadają instruktorzy z klubu “Wega”.

Uczniowie, którzy ferie chcą spędzić aktywnie, będą mogli korzystać z zajęć prowadzonych pod nadzorem instruktorów sportowych w obiektach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W hali w Osiedlu Stałym będzie można zagrać w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Zajęcia prowadzone będą od poniedziałku do piątku. Od godziny 11 do 12.30 grać będą uczniowie szkół podstawowych, a od 12.30 do 14 uczniowie szkół średnich i dorośli. Popołudniami, we wtorki, czwartki i piątki będzie można zagrać w szachy. W hali MCKiS na Piłsudskiego trenować można będzie boks. Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki, środy i piątki od 11 do 13.

Przez całe ferie czynne będzie też lodowisko na placu Górników. Jeździć można będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 21.50, a w weekendy od 10 do 22.20. Swoje programy Akcji Zima mają też inne jaworznickie instytucje kultury. Szczegółowe programy znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych placówek. Aby skorzystać z propozycji oddziału dziecięcego Biblioteki Głównej, trzeba się wcześniej zapisać. Chętni zgłaszają się już od 7 stycznia. W programie są zajęcia artystyczne, projekcje filmowe, budowanie z klocków lego i zabawy na magicznym dywanie. Propozycje dla uczniów na ferie szykują też instruktorzy z klubu Relax.

Mamy do dyspozycji tylko jedną salę więc, program zajęć zawsze musi być dobrze przemyślany. W tym roku proponujemy zajęcia modelarskie z wykorzystaniem zapałek. Będą też gry, zabawy, zajęcia plastyczne i wyjście do kina – wylicza Marcin Miliński z klubu Relax.

Sporo będzie się też działo w jeleńskim Centrum Kultury Archetti. Instruktorzy zapraszają dzieci na zajęcia plastyczne, artystyczne i sportowe. Uczniowie, którzy ferie postanowią spędzić właśnie tutaj, mogą też liczyć na wycieczki do kina, parku trampolin i na lodowisko. Będą też warsztaty cheerleaders.

Tekst: Grażyna Dębała