18 maja w Klubie “Wega” odbyła się wirtualna prezentacja wystawy poświęconej Wielkiemu Polakowi, obywatelowi świata Świętemu Janowi Pawłowi II, człowiekowi, który został papieżem i papieżowi, który pozostał człowiekiem. Klub oddalony jest zaledwie o kilkaset metrów od kościoła parafialnego w Ciężkowicach, w którym biskup i kardynał Karol Wojtyła w latach 60 i 70 odprawiał msze święte i bierzmował młodzież.

Na wystawie zgromadzono i wyeksponowano bogate zbiory książkowe, periodyki, publikacje prasowe, czasopisma, albumy, pocztówki, plakaty, płyty CD, filmy, dzieła autorstwa Ojca Świętego i inne pamiątki związane z życiem, działalnością oraz dowodami świętości papieża Polaka. Podobne wystawy przygotowywane są w “Wedze” od kilkunastu lat. Ta aktualna ma charakter wyjątkowy. Odbywa się w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, a odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Aby uczcić stulecie narodzin Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiły rok 2020 Rokiem Jana Pawła II.

Jan Paweł II Wielki zmienił bieg historii Polski, Europy i świata. Wielki filozof, intelektualista, naukowiec, poliglota, pisarz, aktor, sportowiec, głowa kościoła katolickiego, wreszcie Święty, wyniesiony na ołtarze 27 kwietnia 2014 roku. W ciągu ponad 26 lat pontyfikatu mówiono o Nim: papież pielgrzym, papież rodziny, papież pokoju i nadziei, solidarności, dialogu, Bożego Miłosierdzia. Cierpiał na oczach świata. Uczył jak wybaczać. Pokazał nam jak pięknie żyć i jak godnie odejść do Domu Ojca. Święty Jan Paweł II jest także Honorowym Obywatelem miasta Jaworzna. Tytuł ten otrzymał z racji historycznych zasług oraz by podkreślić jego związki z naszym miastem, datujące się od czasu, gdy był Biskupem, Kardynałem- Metropolitą Krakowskim. Honorowe obywatelstwo zostało mu przyznane Uchwałą Rady Miejskiej w Jaworznie z 15 października 2003 roku – mówi Wanda Ciołczyk, instruktor.

Ekspozycję można oglądać w klubie oraz on TUTAJ.