Światło, które łączy

Już po raz 10 jaworzniccy harcerze przekazali mieszkańcom naszego miasta Betlejemskie Światło Pokoju.

W niedzielę, 23 grudnia spotkaliśmy się na Rynku, żeby odebrać od harcerzy niosące przesłanie pokoju lampiony i zanieść je do swoich domów. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie – na scenie wystąpiły schole, działające przy parafiach św. św. Wojciecha i Katarzyny oraz św. Elżbiety Węgierskiej, które intonowały pastorałki i kolędy. Następnie harcerze rozdali lampiony zebranym na Rynku mieszkańcom.

Betlejemskie Światło Pokoju– Idea Betlejemskiego Światła pokoju i przekazywania go jako symbolu pokoju i miłości została rozpoczęta przez austriackich skautów w 1991 r. W Jaworznie już po raz 10 przekazaliśmy to Światło prezydentowi i mieszkańcom z życzeniami spokoju, radości i miłości – mówi hm. Kinga Jędrzejek, komendant jaworznickiego Hufca ZHP im. hm. Stefana Dwornickiego. – W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszyło hasło: „Światło, które łączy”. Łączymy je nadzieją, że jako wspólnota będziemy dbać o mieszkańców i wszystkich potrzebujących. Nie tylko my, harcerze, którzy służbę wpisaną mają w swoją działalność, ale też wszyscy, obecni na Rynku jaworznianie, którzy zabrali Światło do swoich domów i do swoich serc – dodaje.

Przywożone przez harcerzy do Jaworzna Światło Pokoju najpierw było dostarczane do poszczególnych parafii, a od kilku lat przekazywane jest też na Rynku, żeby każdy mieszkaniec miał szansę je odebrać i zanieść do swojego domu. W niedzielę białe lampiony odebrał też od harcerzy prezydent naszego miasta Paweł Silbert.

Betlejemskie Światło Pokoju– Zdrowych, spokojnych świąt, spędzony w objęciach bliskich, przyjaciół i rodziny. Pełnych pokoju, miłości i szczęścia. Zapomnienia o codziennych troskach i wytrwania w dobrych postanowieniach – życzył mieszkańcom prezydent.

Tego dnia na Rynku rozstawiony był też ogromny namiot, w którym już po raz trzeci zorganizowana była kolacja wigilijna dla osób samotnych i potrzebujących. To inicjatywa jaworznickich przedsiębiorców. Dzięki niej w tym roku przygotowane zostały potrawy wigilijne i duże paczki żywnościowe dla 400 osób.

Niedzielne uroczystości, jak większość wydarzeń, organizowanych na naszym Rynku przygotowane i koordynowane były przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

Betlejemskie Światło Pokoju– Po raz kolejny serdecznie dziękuję moim współpracownikom za tak duże zaangażowanie i profesjonalne organizowanie wszystkich tegorocznych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Dziękuję też mieszkańcom za to, że tak chętnie i licznie w nich uczestniczyli. Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim tego spokoju, który symbolizuje przekazane nam przez harcerzy Światło, chwili oddechu i zapomnienia o tym, co być może trapiło nas w ciągu roku. Radości i mnóstwa uśmiechu, zwłaszcza takiego, który nasza obecność wywoła na twarzach bliskich – powiedział Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS.

Tekst: DL
Foto: Marcin Miłek

2018-12-24T11:53:27+00:0024/12/2018|Kategorie: MCKiS, Puls Jaworzna, Wydarzenia, Z miasta|