Już po raz kolejny Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej wypełnił się publicznością za sprawą “Koncertu kolęd i pastorałek”. W tym roku koncert odbył się w sobotę 11 stycznia. Przy dźwiękach muzyki zespołów śpiewaczych “Szczakowianki”, “Dobrzanki”, chórzystów chóru “Sokół” oraz zespołu “Razem”, blisko 200 osób świętowało okres bożonarodzeniowy, poprzez piękną tradycję śpiewania kolęd i pastorałek. Przed koncertem Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek razem z kierownikiem Referatu Kultury i Sportu Romanem Jońcą, złożyli życzenia wszystkim zgromadzonym.

Legenda mówi, że pierwszą kolędę zaśpiewał święty Franciszek. Jest w tym ziarno prawdy -franciszkanie kultywowali śpiewanie pieśni o Narodzeniu Jezusa i rozpowszechniali ten zwyczaj w całej Europie. Pierwsze pieśni na Boże Narodzenie pojawiły się w Polsce w XV wieku. Znano ich raptem 9. Po stu latach było ich już blisko 100. Dzisiaj Polska posiada największą kolekcję kolęd i pastorałek, jest ich ponad 500 i cały czas powstają nowe.

Kolędy znane i nieznane, tradycyjne i w różnych aranżacjach – można było usłyszeć podczas sobotniego koncertu. Słuchacze przekonali się również, ilu kolęd jeszcze nie znali. Aby pobudzić apetyt, zgromadzona publiczność została zaproszona do wspólnego śpiewania kolęd, tych najbardziej znanych. Tak oto sala wypełniła się muzyką zespołów dając radość i mnóstwo pozytywnej energii publiczności.