Już za kilka dni uczniowie rozpoczną zimową przerwę w lekcjach. W tym roku będzie inaczej niż zazwyczaj. Przerwa w nauce będzie trwała blisko miesiąc, a ferie rozpoczną się tuż po świętach. Uczniowie w całej Polsce wypoczywać będą w tym samym czasie. Wszystko z powodu pandemii.

We wtorek, 22 grudnia, uczniowie po raz ostatni przed Bożym Narodzeniem spotkają się na zdalnych lekcjach. Po świętach i Nowym Roku rozpoczną zimową labę, która w tym roku będzie trwała od 4 do 17 stycznia.

Do szkolnych obowiązków uczniowie wrócą dopiero w poniedziałek, 18 stycznia. Jak zagospodarować dzieciom czas zimowej przerwy w lekcjach, kiedy większość atrakcji jest niedostępna z powodu pandemii?

W szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. To odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci – informują urzędnicy z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku mogą być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Grupa może liczyć maksymalnie 12 uczniów.

W czasie ferii rekomendujemy, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze – podkreślają urzędnicy z MEN.

Na razie wiadomo, że zajęcia w czasie ferii zimowych będą mogły organizować szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Nie wiadomo jeszcze, czy zawieszenie działalności domów kultury zostanie utrzymane.

Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Jeśli będzie zielone światło, to będziemy organizować zajęcia dla dzieci w tradycyjnej formule, z zajęciami stacjonarnymi. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, to zaprosimy dzieci do udziału w zajęciach online. Niezależnie od formy zrobimy wszystko, by dzieci w ferie się nie nudziły – zapowiada Barbara Halaś, kierownik Działu Kultury w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

W gotowości pozostają również instruktorzy innych jaworznickich instytucji kultury. Warto na bieżąco śledzić strony internetowe poszczególnych placówek i ich profile w mediach społecznościowych, bo tam najszybciej pojawią się informacje na ten temat.

18 stycznia uczniowie wrócą do szkolnych obowiązków. W Ministerstwie Edukacji Narodowej i Ministerstwie Zdrowia trwają dyskusje na temat tego, czy po feriach możliwy będzie powrót do szkół wszystkich uczniów. Najbardziej prawdopodobne jest to, że w swoich ławkach zasiądą najpierw najmłodsi uczniowie.

Tekst: GD