Dlaczego w czasie pandemii podejmujemy działania artystyczne w domu? Jak na nas wpływają? Co daje nam sztuka? Na te pytania odpowiedzi szukała instruktor MCKiS Kinga Jończyk, podczas rozmów z uczestnikami swoich zajęć. Osoby te – pomimo trudnego czasu – nie zrezygnowały ze spotkań z “kulturą” i korzystają z oferty MCKiS, która w całości została przeniesiona do sieci. Na podstawie tutoriali, filmików, fotograficznych instrukcji, połączonych z własnymi pomysłami, organizują czas w domu.

Kontakt z drugim człowiek jest teraz bardzo utrudniony. A przecież właśnie na tym polega nasza praca – praca instruktora. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom jakie stawia nam aktualna sytuacja, postanowiłam pokazać z pomocą uczestników zajęć, jakie znaczenie ma dla nich działalność kulturalna, jak “udomowili” kulturę. Na co dzień korzystają z naszych propozycji, biorą czynny udział w warsztatach i eventach. Na szczęście nie rezygnują z tego i teraz. Zainspirujcie się do działania! – zachęca do czytania instruktor Kinga Jończyk.

Pani Magda jest uczestniczką zajęć w Klubie MCKiS “Niko”. Teraz czas z rękodziełem organizuje sobie w domu, często z dziećmi. Tworzy prace techniką decoupage, szydełkuje, świetnie radzi sobie z quillingiem. Włącza się w rękodzielnicze akcje charytatywne.

Dla mnie to wyłączenie się od tego co się dzieje dookoła, relaks. Umysłowy odpoczynek. Nie chcę marnować czasu w sytuacji pandemii, zawsze szukam zajęcia. To co przygotuję często znajduje miejsce w moim domu, czasami jest prezentem dla kogoś bliskiego – podwójna korzyść – opowiada uczestniczka.

Nie można pominąć tego, że pani Magda zaraża swoją pasją innych.

Często działamy całą rodziną – aktualnie przerabiam z mężem meble, pojawią się na nich serwety i decoupage. Trudno teraz zapewnić dzieciom zajęcie, dużo czasu spędzają w domu. Moje dzieci mają odwołane zajęcia pozalekcyjne ale wyjątkowo chętnie siadają do rękodzieła. Wspominamy dawne lata, przy dużym stole zastawionym materiałami do klejenia czy wycinania. Inspiracji szukamy razem, każdy lubi co innego – mówi o swoim wolnym czasie pani Magda.

Chwile spędzane na kreatywnym działaniu to nie tylko nauka nowych technik plastycznych, ale też okazja do rozmowy, wymiany doświadczeń i wspomnień. Instruktorzy MCKiS zachęcają do takiego spędzania czasu w domu. A jak to tylko będzie możliwe wszyscy wrócą na zajęcia i warsztaty w klubach, które odbywają się w równie domowej atmosferze.

uczestnicy-zajęć-online

zajęcia-online