Przed nami ostatnie dni letnich wakacji. Mimo rygorów sanitarnych i ograniczeń związanych z pandemią młodzi jaworznianie deklarują, że lato w naszym mieście się udało.

Hitem lata pozostaje Wodny Plac Zabaw, który czynny będzie do końca miesiąca. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się GEOsferra, park Gródek, trasy rowerowe, place zabaw i inne atrakcyjne miejsca naszego miasta. Młodzi jaworznianie chętnie uczestniczyli w zajęciach sportowych i artystycznych, jeździli na wycieczki, chodzili na spacery czy grali w piłkę. A na zakończenie w szczakowskim Domu Kultury była nawet zabawa taneczna z malowaniem buziek. Instruktorzy z miejskich instytucji kultury szykują już plany na wrzesień.

Z letnich zajęć organizowanych przez miejskie instytucje i organizacje skorzystało w sumie kilka tysięcy młodych jaworznian. Dzieci bawiły się m.in. w klubach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, w Domu Kultury w Szczakowej, w Centrum Kultury Archetti, na półkoloniach organizowanych przez harcerzy czy na zajęciach organizowanych przez strażaków ochotników.

Młodzi jaworznianie boksowali też w Akademii Boksu Roberta Gortata i kopali piłkę podczas zajęć organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowy “Akademia 2012”. Miasto wsparło organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży dotacjami w kwocie blisko 120 tys. zł.

Zapewnienie jaworznickim dzieciom i młodzieży możliwości aktywnego i wartościowego spędzenia wakacji to dla gminy jedno z zadań absolutnie priorytetowych – podkreśla Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

Organizatorzy letniego wypoczynku w mieście nie kryją, że z powodu pandemii było znacznie trudniej niż zazwyczaj.

Trzeba było uwzględnić ograniczenia wynikające z niewielkiej powierzchni klubu, ale i z tym sobie poradziliśmy. Jeśli przyszło więcej dzieci, to zajęcia odbywały się w plenerze. Hitem okazało się skakanie na długiej skakance. Urządziliśmy też sobie letni dyngus. Było bardzo wesoło i bardzo mokro – wspomina Wanda Ciołczyk, instruktorka MCKiS w klubie Wega.

Z aktywności na świeżym powietrzu bardzo chętnie korzystały dzieci wypoczywające w klubie Pod Skałką.

Codziennie wychodziliśmy w plener. Zabieraliśmy piłkę, hula-hoop, skakanki. W tym czasie stoliki w klubie były dezynfekowane. Czasem wstępowaliśmy na lody. To też wszyscy bardzo lubili – śmieje się Ewelina Karweta z klubu Pod Skałką.

W Centrum Kultury Archetti chętnych na wspólne wakacje było tak wielu, że zajęcia trzeba było organizować w grupach wiekowych, by warsztaty rozpoczynały się o różnych godzinach. Dzięki temu było bezpiecznie. Dzieci uczestniczyły tu w zajęciach tanecznych, plastycznych i teatralnych. Nie brakowało też wycieczek.

Bardzo ciekawie wolny czas spędzali jaworzniccy harcerze. Podczas czterech turnusów półkolonii w Jeziorkach bawiło się w sumie ponad stu młodych jaworznian. Dzieciaki uczyły się m.in. rozpalania ogniska, zasad udzielania pierwszej pomocy, wyznaczania azymutu i pracy w zespole. Były też wspólne wędrówki, gry terenowe i zabawy na dmuchanym zamku.

Nikt nie nudził się też na półkoloniach organizowanych przez strażaków ochotników z Ciężkowic. Koloniści byli na wycieczkach w Krakowie i Ojcowie. Odwiedzili też Sztolnię Królowa Luiza oraz Park Techniki Wojskowej.

Akcja Lato dobiega końca, a instruktorzy już planują wrześniowe zajęcia. Na razie trudno mówić o konkretach, bo wiele zależy od sytuacji epidemicznej.

Chcielibyśmy we wrześniu wrócić z tradycyjnymi zajęciami. Zależy nam na kontynuacji przygotowań do musicalu, który pandemia nam przerwała. Pracujemy nad tym, by zajęcia mogły się odbywać. Czekamy na wytyczne z sanepidu – opowiada Marzenna Synowiec, dyrektor Centrum Kultury Archetti.

Podobnie sytuacja wygląda w innych miejskich instytucjach. W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego plany są już niemal gotowe. Jeśli epidemia nie przeszkodzi, to przedszkolaki będą mogły uczestniczyć w zajęciach rytmiczno-wokalnych, a uczniowie w zajęciach tanecznych, w sesji mażoretek. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 15 września. Mile widziani będą nowi tancerze. 8 września o 16 odbędzie się spotkanie dla uczestników zajęć teatralnych.

To będzie otwarta próba grupy teatralnej Orzeszki. Liczymy na to, że gościom się spodoba i przyłączą się do naszej grupy – tłumaczy Agata Stelmachów, kierownik obiektów kulturalnych w MCKiS.

W szczakowskim Domu Kultury odbywać się będą też zajęcia wokalne. Ćwiczyć można będzie podczas zajęć indywidualnych lub dołączyć do chóru Sokół albo do Szczakowianek. W obu grupach mile widziani będą nowi członkowie.

W Domu Kultury ćwiczyć można będzie fitness i uprawiać nordic walking. Będą też treningi umysłu dla seniorów i zajęcia w strefie kroju i szycia. Maszyny do szycia będą dostępne podczas zajęć.

Warto odwiedzić szczakowski Dom Kultury w dniach od 1 do 4 września w godzinach od 9 do 17. W tym czasie można będzie zapisać się na zajęcia oraz dopytać o szczegóły.

Tekst: GD