Lato już niemal na półmetku, dzieci i młodzież wypoczywają, uczestnicząc w warsztatach plastycznych, teatralnych i zajęciach sportowych. Spacerują i jeżdżą na wycieczki, a już w sobotę, 1 sierpnia, otwarty ma zostać Wodny Plac Zabaw.

Trwają prace przygotowawcze. Firma, która opiekuje się Wodnym Placem Zabaw, przygotowuje się do prowadzenia działalności z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa – informują pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, zarządcy placu. Jaworznicki Wodny Plac Zabaw jest jednym z największych tego typu obiektów w regionie.

Znajduje się tu 6 okręgów z wodą płynącą w specjalnie wyprofilowanym korycie. Teren placu pokryty jest bezpieczną antypoślizgową wykładziną z gumy, a wśród atrakcji dla dzieci są m.in. kolorowe fontanny, wiatraczki do rozrzucania wody oraz urządzenia do wytwarzania tzw. kurtyn wodnych. Młodzi jaworznianie bardzo chętnie korzystają też z zajęć organizowanych przez instruktorów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Propozycji jest mnóstwo.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom naszej Akcji Lato pracujemy w mniejszych grupach. Mimo że pogoda nas nie rozpieszcza, to nikt się nie nudzi. Staramy się odpowiadać na pomysły dzieci. W klubie Kasztan dzieci chętnie bawią się w Indian, w Niko mamy artystów, a uczestnicy Akcji Lato w klubie Gigant lubią spacery, byli już m.in. w GEOsferze – opowiada Ewelina Ogiołda, kierownik zespołu obiektów kulturalnych w jaworznickim Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Uczestnicy Akcji Lato już zdążyli się zaprzyjaźnić ze sobą i z instruktorami i bardzo chętnie przychodzą na zajęcia.

Dzieciaki są świetne. Podejmują chętnie wszystkie działania w różnych dziedzinach. I ciągle mają uśmiechy na buziach. To naprawdę bardzo pozytywna ekipa – mówi Kinga Jończyk, instruktorka w MCKiS.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia organizowane w Centrum Kultury Archetti. Tutaj aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, uczestników podzielono na dwie grupy. Dzieci korzystają m.in. z zajęć plastycznych, muzycznych, tanecznych czy teatralnych.

Kreatywnie i twórczo, trochę magicznie, a na pewno bardzo radośnie jest na zajęciach wakacyjnych w Centrum Kultury Archetti – ocenia Barbara Stachańczyk, główny specjalista ds. kulturalno-artystycznych w Archetti.

20 lipca rozpoczął się pierwszy turnus harcerskich półkolonii. Swoją letnią siedzibę harcerze mają w Szkole Podstawowej nr 19 w Jeziorkach. W ramach zajęć młodzi jaworznianie uczą się, jak przetrwać w lesie czy udzielić pierwszej pomocy, obserwują przyrodę, poznają atrakcje turystyczne Jaworzna. Jest też czas na szaleństwa w dmuchanym zamku i zajęcia sportowe. Będą jeszcze trzy takie turnusy organizowane przez jaworznicki hufiec Związku Harcerstwa Polskiego.

Sporo atrakcji na czas letniej laby przygotowali też bibliotekarze. Jest głośne czytanie wierszyków, pacynkowe kino wakacyjne, propozycje sportowe i zajęcia artystyczne. Młodych jaworznian wypoczywających w mieście odwiedzają policjanci. Mundurowi przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Tematem przewodnim tych spotkań jest bezpieczeństwo na drodze, w domu, na placu zabaw, podczas kąpieli oraz w lesie. Policjanci uczą dzieci, jak reagować w sytuacjach zagrożenia oraz do kogo zwrócić się o pomoc – wyjaśnia Monika Śliwińska z jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji.

Szczegółowe programy Akcji Lato można znaleźć na stronach internetowych jaworznickich placówek.

Tekst: GD