Finałowa gala XIX edycji Festiwalu Dzieci i Młodzieży Jawor za nami. Na deskach sceny Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowali się laureaci przeglądu. W festiwalowym przeglądzie wystąpiło ponad ponad tysiąc młodych artystów.

Wśród wykonawców byli tancerze, aktorzy, muzycy, recytatorzy i przedszkolaki. Na jaworznicki konkurs talentów najliczniej przyjechali oczywiście młodzi mieszkańcy Jaworzna, ale w gronie uczestników byli też sąsiedzi. Swoich reprezentantów miały m.in. Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Tychy, Chorzów i Bielsko-Biała.

Festiwal Jawor to takie wydarzenie, gdzie na scenie prezentują swoje zdolności i umiejętności najbardziej utalentowani młodzi mieszkańcy naszego regionu. Cieszymy się, że już od 19 lat na ten festiwal przyjeżdża wielu młodych wykonawców – podkreśla Agata Stelmachów, kierownik obiektów kulturalnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Tegoroczne wydarzenie to przegląd form teatralnych, wokalnych i tanecznych. W ramach festiwalu  rywalizowali też recytatorzy, autorzy prac plastycznych i przedszkolaki.

Co roku jakaś inna grupa lepiej przygotowuje się do swoich prezentacji. W tym roku świetnie przygotowani byli uczniowie klas 4-6, ale właściwie w każdej grupie trafi ali się młodzi artyści, którzy swoim występem potrafi li poruszyć jurorów – mówi Renata Gacek, kierownik z Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków.

Nagrodzeni artyści nie kryli radości.

Bardzo się cieszymy z nagrody. Przygotowania do festiwalu kosztowały nas sporo wysiłku, zaangażowania i pracy, ale było warto – podkreśla Marcin Miliński, instruktor Teatrzyku Dawnej Formy, który zajął pierwsze miejsce w przeglądzie teatralnym.

Z ekologicznym przesłaniem na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z PM 27 oraz z PM 1. Konkursowe
piosenki wykonały solistki Jagoda Rataj i Natalia Siekierka. Obu dziewczynkom jurorzy wróżą karierę na scenie.

Z energetyczną choreografią podczas galowego koncertu wystąpiły zespoły baletowe z Katowic, z Endo Crew Studio Ruchu Endorfina. Poetycką kropką nad i był występ Aleksandry Bojko z SP 15, która recytowała wiersz “Prośba o skrzydła”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za pracę, jaką włożyli w przygotowania i za ich wrażliwość. Podziękowania należą się również rodzicom, nauczycielom i instruktorom, którzy często inspirują młodych artystów – mówił Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący jaworznickiej Rady Miejskiej.

Tegoroczną edycję Festiwalu Dzieci i Młodzieży Jawor zorganizowało Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Tekst: Grażyna Dębała