Paweł Silbert, prezydent naszego miasta i Tomasz Stockinger, znany aktor, wystąpili w MBP w rolach głównych jaworznickiego Narodowego Czytania.

7 września najpierw usłyszeliśmy “Katarynkę” Bolesława Prusa w wykonaniu prezydenta, a później “Dobrą panią” Emilii Orzeszkowej przeczytał popularny aktor. Interpretacji Tomasza Stockingera towarzyszyła oprawa muzyczna wykonana przez Stefana Gąsienicę, pianistę jazzowego.

To jest ważna i piękna akcja propagująca czytelnictwo. Starsze pokolenie pamięta epokę słowa, poprzedzającą epokę obrazka, dlatego należy namawiać ludzi, aby czytali. Epoka słowa ma ogromny wpływ na rozwój, wyobraźnię człowieka, należy czasami wyłączyć obraz i słuchać – powiedział do zebranych aktor, który w rozmowie wspominał też swoje pierwsze lektury.

W tym roku w całej Polsce czytane były nowele polskie wybrane przez Parę Prezydencką – Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę spośród setki zgłoszonych utworów. Oprócz tych usłyszanych w Jaworznie prezentowane były: “Sachem” Henryka Sienkiewicza, “Dym” Marii Konopnickiej, “Orka” Władysława Reymonta, “Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, “Sawa” Henryka Rzewuskiego i “Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza.

Akcja Narodowego Czytania organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. stała się bardzo popularnym wydarzeniem. W tym roku zaangażowało się w nią ponad 2,5 podmiotów w wielu miastach, miasteczkach, a nawet poza granicami kraju. Jaworznicka książnica od początku akcji bierze w niej udział. Organizuje również inne działania zachęcające do głośnego czytania np. “Jaworzno czyta dzieciom” czy “Czytanie na dywanie”.

Staramy się każdego roku hołdować temu wielkiemu wydarzeniu. Warto, bo pokazuje, że książka ciągle jest w cenie, jest wartością, której nic nie może zastąpić w procesie wychowania. Literatura pokazuje uniwersalne wartości bliskie każdemu człowiekowi, ma moc łączenia ludzi ponad podziałami – mówi Monika Rejdych, dyrektor MBP.

Tekst: Ewa Szpak