Dzieci i młodzież nie garną się do sportu? Taka opinia pokutuje w społeczeństwie od dłuższego czasu. Bohaterowie naszych artykułów przeczą jednak temu twierdzeniu. Kolejnych sportowych zajęć nie mogą się doczekać np. uczennice drugich i trzecich klas szkół podstawowych. 8- i 9-letnie dziewczynki bardzo chętnie biorą udział w sobotnich, bezpłatnych treningach z cyklu “Lubimy sport”, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Gdy przyszłam na jedno z tych zajęć, zaskoczyła mnie frekwencja. Spodziewałam się garstki dzieci. Tymczasem w hali sportowej MCKiS na Leopoldzie aż roiło się od biegających, skaczących i trenujących z piłkami do siatkówki małych sportsmenek.

Myślę, że to duża zasługa zarówno trenerów, którzy te zajęcia świetnie prowadzą, jak i samych rodziców. Bo to oni zdecydowali, żeby ich córki zapisały się na ćwiczenia, a nie siedziały w domu, przed komputerem albo z komórką w ręku. To było dobre posunięcie. Bo dziewczynki teraz garną się do sportu, a niektóre marzą nawet o tym, aby kiedyś zagrać w I lidze piłki siatkowej. Jak widać, dzieci wystarczy zachęcić, pokazać im różne alternatywy spędzania wolnego czasu, a one same, przynajmniej większość z nich, dojdzie do wniosku, że sportowa aktywność to fajna sprawa. Ostatnio przekonują się o tym również koledzy przyszłych siatkarek. 10 września MCKiS zainaugurował cykl “Lubimy sport” również dla chłopców. Ogólnorozwojowe zajęcia, tym razem z elementami koszykówki, odbywają się w poniedziałki o godz. 16.00 w sali sportowej SP 7 przy ul. Ławczanej 12 na Podłężu. Podobnie jak w przypadku treningów dla dziewczynek, również te dla chłopców są bezpłatne.

O tym, że sport daje wiele frajdy, od dawna wiedzą już bohaterowie innego naszego artykułu. Młodzi siatkarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego “Jedynka” osiągają kolejne sukcesy. Zawodnicy UKS-u dotarli ostatnio do finału Mistrzostw Śląska Kadetów. Walczyli też dzielnie w półfinałach Mistrzostw Śląska Juniorów. Jak podkreślają, siatkówka to ich pasja. Wielu z nich marzy o tym, by dostać się kiedyś do kadry narodowej.

Warto dodać, że jaworznickich pasjonatów sportu od lat wspiera gmina. Miasto dotuje np. kluby sportowe. W tym roku UM rozdzielił między nie 950 tys. zł. Zaś prezydent Jaworzna przyznał właśnie stypendia utalentowanym sportowcom z naszego miasta. Wśród wyróżnionych nie zabrakło dzieci i młodzieży.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska