Wartki prąd rzeki, słoneczna pogoda i dobre nastroje, to wszystko towarzyszyło w ubiegłą sobotę – 21 września – uczestnikom VII Regat Kajakowych, które – ze względu na modernizację OWR Sosina – tym razem odbyły się na rzece Biała Przemsza i zostały połączone z rekreacyjnym spływem. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert a partnerem wydarzenia był TAURON Wytwarzanie S.A.

Na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu-Niwce, gdzie zlokalizowane było Biuro Zawodów i meta, już od godz. 9.00 pojawiali się uczestnicy, którzy wcześniej zgłosili się do zawodów drogą elektroniczną. Po weryfikacji i przydziale numerów startowych, o godzinie 10.15 odbyła się odprawa techniczna i omówienie trasy przez sędziego głównego – Mariusza Sikorę z Fundacji TOŁHAY – GDK, która po raz kolejny włączyła się w organizacje jaworznickiej imprezy kajakowej i odpowiadała za przygotowanie trasy, obsługę zawodów, bezpieczeństwo na rzece oraz mierzenie wyników. Następnie zawodnicy zostali przewiezieni na miejsce startu – Sosnowiec Maczki – gdzie rozpoczynał się 10-kilometrowy spływ. Na pierwszych dwóch kilometrach, w ramach regat, odbywała się rywalizacja sportowa z pomiarem czasu, która decydowała o zajętych miejscach, z kolei pozostała część trasy stanowiła rekreacyjny spływ i nie liczyła się do klasyfikacji czasowej.

W związku z brakiem zgłoszeń do dwójek kobiecych, klasyfikacja regat prowadzona była w czterech kategoriach. W K1 kobiet sklasyfikowane zostały 2 zawodniczki, w K1 mężczyzn było 9 startujących, w K2 mężczyzn wystartowało 7 osad (14 zawodników), a najwięcej zgłoszeń wpłynęło w kategorii mikstów (kobieta + mężczyzna) gdzie wystartowało aż 16 osad (32 kajakarzy + 1). W sumie wystartowało i ukończyło regaty 58 zawodników.

Na mecie, każdy z uczestników spływu-regat otrzymał pamiątkowy medal uczestnictwa oraz mógł skorzystać z ciepłego posiłku regeneracyjnego, natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali statuetki, nagrody rzeczowe w postaci bonów podarunkowych oraz dyplomy.

regaty-kajakowe-2019Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii:

K1 – kobiety:

 1. Alicja Nachman (Jaworzno) – czas 00:13:20
 2. Marzena Musiał (Jaworzno) – czas 00:16:40

K1 – mężczyźni:

 1. Mariusz Drabiński (Jaworzno) – czas 00:10:36
 2. Bogusz Szynalik (Jaworzno) – czas 00:11:05
 3. Jakub Rybka (Chrzanów) – czas 00:11:11

regaty-kajakowe-2019K2 – mężczyźni:

 1. Krystian Sobala / Daniel Sobala (Ruda Śląska) – czas 00:10:53
 2. Michał Ciemięga / Rafał Frączek (Sosnowiec / Jaworzno) – czas 00:11:03
 3. Dariusz Bąba / Mateusz Frucz (Sosnowiec) – czas 00:11:17

K2 – miksty:

 1. Małgorzata Tylikowska / Piotr Tylikowski (Czeladź) – czas 00:10:00
 2. Małgorzata Popek / Artur Wiecheć (Siemianowice) – czas 00:10:24
 3. Gębska Aleksandra / Gębski Grzegoorz (Jaworzno) – czas 00:11:36

Dodatkowo nagrodą fair-play uhonorowana została załoga w składzie: Ewelina Fułek i Konrad Leyko za pomoc udzieloną innej osadzie na trasie spływu.

Ceremonii dekoracji zwycięzców dokonali kierownik Działu Sportu MCKiS Jaworzno Grzegorz Gębski oraz przedstawiciele fundacji TOŁHAY-GDK: prezes Dawid Marek oraz sędzia główny Mariusz Sikora.

Poniżej szczegółowe wyniki z podziałem na klasyfikacje: