Egzaminy ósmoklasistów i maturalne odbędą się nie wcześniej, jak w drugiej połowie czerwca. A 21 kwietnia, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w drugim lub trzecim etapie uwalniania gospodarki uruchomiony zostanie mechanizm umożliwiający pozostawienie małych dzieci i tych do 12 lat pod opieką w szkołach i przedszkolach. Szczegóły
mamy poznać pod koniec kwietnia.

Przypomnijmy. Od 12 marca w naszym kraju zawieszone są zajęcia stacjonarne we wszystkich typach szkół i przedszkolach. Zaś od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Taki
stan rzeczy obowiązywać ma do 26 kwietnia. Co będzie dalej? Sytuacja nie napawa optymizmem, bo walka z koronawirucem trwa, przybywa chorujących i śmiertelnych ofiar pandemii. Ósmoklasiści mieli w tym tygodniu przystąpić do egzaminu sprawdzającego wiedzę na koniec szkoły podstawowej. Odbędzie się on jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Nowy termin egzaminu ma być podany do wiadomości co najmniej trzy tygodnie przed jego przeprowadzeniem.

Martwi mnie ta cała sytuacja, tak naprawdę chciałbym mieć już to za sobą. To są dla mnie ważne egzaminy, sprawdzian mojej wiedzy. Dlatego wykorzystuję ten czas i ćwiczę testy z języka polskiego i angielskiego. Jestem zwolniony z egzaminu z matematyki jako laureat olimpiady ogólnopolskiej – mówi Igor Kasperczyk, ósmoklasista z SP 7.

W niełatwej sytuacji są też maturzyści. 24 kwietnia kończą oni rok szkolny. Ostatnie sześć tygodni przygotowywali się z przedmiotów maturalnych online poprzez różne komunikatory, niektórzy mieli konsultacje indywidualne.

Było to dla nich coś nowego, ale myślę, że też coś twórczego. Niemniej jednak każdy nauczyciel i uczeń wykorzystali ten czas nie tylko na realizację materiału, ale również ćwiczenie zestawów maturalnych – komentuje Patrycja Pietraszczyk, dyrektor I LO.

Jaworzniccy maturzyści są już sklasyfikowani, świadectwa są wypisane.

Jeśli tylko sytuacja pozwoli i wrócimy w maju albo w czerwcu do szkoły, odbędzie się uroczyste zakończenie roku dla klas III, wręczymy świadectwa, nagrody. Natomiast, jeśli ktoś będzie musiał odebrać świadectwo wcześniej, będzie ono czekało w sekretariacie szkoły – mówi Patrycja Pietraszczyk.

Maturzystom pozostaje czekać, trzy tygodnie przed maturą zostaną o niej poinformowani.

Jedynym plusem jest to, że mamy trochę więcej czasu, który wykorzystuję na ćwiczenie arkuszy maturalnych – podkreślała nam Katarzyna Kowalczyk, tegoroczna maturzystka z I LO.

Szkoły podstawowe i średnie są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, dyrektorzy ustalili komisje, przydzielili sale.

Tekst: ES