Ponad stu wykonawców, niezły poziom, niewielki udział jaworznian i… Grand Prix XVII Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek “Złota Kantyczka” dla duetu z Będzina.

Każdego roku w grudniu, od 17 lat, przedszkolaki, uczniowie, dorośli przygotowują się do ulubionego i popularnego Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek “Złota Kantyczka”. Nie mogło być inaczej nawet i w tym roku. Mimo pandemicznych ograniczeń konkurs odbył się zgodnie z terminem, ale online.

Jurorzy wysłuchali i obejrzeli 105 podmiotów wykonawczych – solistów, duety, zespoły, chóry, które wysłały swoje propozycje konkursowe w formie plików audio-video. Przesłuchania konkursowe odbywały się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury, a wykonawców oceniały trzy jurorki.

W tym roku było zdecydowanie trudniej, może szybciej, bo nie było przerw na przygotowanie się wykonawców. Utrudnieniem był poziom techniczny nagranych kolęd. Zdarzało się, że podkład był za cichy i było słychać każde niedociągnięcie albo za mocny i zagłuszał wokalistę. Poza tym nie wszyscy dostosowali się do regulaminu i nie zaprezentowali się – mówi Halina Darkowska, jedna z  jurorek.

Każdy z występujących miał przygotować zgodnie z regulaminem dwie kolędy (a zespoły i chóry trzy), wśród których królowały i te tradycyjne, np. “Cicha noc” czy “Mario, czy ty wiesz”, jak i mniej znane, np. “Noel”.

Poziom był porównywalny z poprzednimi latami. Były też “perełeczki”. Duet z będzińskiego I LO – Laura Ulicka i Miłosz Mogielski, zachwycił poziomem wykonania i wrażliwością. I to właśnie on zdobył Grand Prix. Bardzo żałujemy, że zgłosiło się tak mało dzieci, wokalistów z Jaworzna – dodaje jurorka.

Protokół z obrad jury XVII Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek znajduje się na internetowej stronie MDK.

Ze względu na pandemię nie odbędzie się festiwalowa gala finałowa. Nagrody, które ufundowali: Wydział Edukacji UM w Jaworznie, MDK, Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej, TAURON Wytwarzanie, oraz nagrody specjalne przyznane przez prezydenta Jaworzna Pawła Silberta, wicemarszałka województwa śląskiego Dariusza Starzyckiego, są do odebrania w MDK. Natomiast Grand Prix – Złota Kantyczka zostanie wręczona osobiście przez ks. bp. Piotra Skuchę.

Tekst: Ewa Szpak